I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
sobota, 15.10.2016, 21:47 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W piątek 7. października klasy 2e i 2i w towarzystwie polonistów i historyków były w Warszawie na wycieczce przedmiotowej z języka polskiego.
Pierwszym etapem polonistycznego kształcenia były warsztaty, w trakcie których uczniowie pod fachowym okiem grafika stworzyli własne storyboardy. Najlepsze zostały nagrodzone kreślarskim żółtym ołówkiem. Następnie grupa uczestniczyła w zwiedzaniu planu filmowego. W tym roku medialni mieli okazję zobaczyć, jak na terenie dawniejszej fabryki samochodów osobowych powstawał plan do filmu K. Łukaszewicza „Karbala”, oglądali prawdziwą filmową scenografię, rekwizyty i kostiumy. Atmosferę pracy na planie odczuli w momencie, gdy makeupistka każdemu zaproponowała i następnie wykonała filmową charakteryzację.
W tym samym czasie humanistyczno-lingwistyczni wędrowali szlakiem bohaterów „Lalki” B. Prusa. Podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyli m.in. kościół, w którym Izabela Łęcka miała kwestować na cele dobroczynne, budynek, gdzie mieszkał i pracował stary subiekt Ignacy Rzecki oraz trasę wędrówek Wokulskiego na Powiśle. W Łazienkach uczniowie 2i wzięli udział w lekcji muzealnej. Pani prelegentka w bardzo zajmujący sposób odkrywała (a właściwie przypomniała) znaczenie obiadów czwartkowych w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Zwieńczeniem obu tras była przejmująca ekspozycja w Mauzoleum Walki i Męczeństwa urządzonym w dawniejszym budynku gestapo, w którym Niemcy stworzyli areszt śledczy. Uczniowie zatrzymali się przy zachowanych w prawie nienaruszalnym stanie celach zbiorowych, izolatkach i pokoju dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania. Zwiedzającym towarzyszyło 5 etiud filmowych podkreślających grozę tego miejsca.
Wszystkie punkty programu wycieczki sprawiły, że czujemy się bogatsi wewnętrznie, mądrzejsi i zmotywowani do pracy nad własną etiudą filmową. Polecamy wszystkim takie wycieczki przedmiotowe.

sobota, 15.10.2016, 21:28 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły rozegrali kolejny mecz fazy grupowej Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Gościliśmy drużynę z ZSP z Wrześni. Niestety tym razem nie udało nam się pokonać przeciwnika. Mecz zakończył się wynikiem 20 : 25 dla drużyny przeciwnej. Ponieważ różnica punktów była niewielka, w klasyfikacji ogólnej zdobyliśmy 1 duży punkt.
20 października rozgrywane będą ostatnie mecze fazy grupowej, wówczas dowiemy się które drużyny awansowały do 1/8 finału.


sobota, 15.10.2016, 21:23 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Zapraszamy do udziału w kolejnej, jedenastej już, edycji organizowanego przez Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkursu Wiedzy o Antyku.
Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

wtorek, 11.10.2016, 23:01 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

To już kolejny październik od kilkunastu lat, gdy młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, gościła grupę młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły w Tuxford w Anglii w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Dziesięcioro uczniów angielskich wraz z dwojgiem opiekunów zawitało do Gniezna, by poznać specyfikę szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, zapoznać się z regionem oraz z pięknem pierwszej stolicy Polski.
Swoje spotkanie z Polską brytyjscy uczniowie rozpoczęli od poznawania I Liceum Ogólnokształcącego. Tu mogli zapoznać się z systemem naszej edukacji, posmakować atmosfery szkolnej i nawiązać nowe znajomości z uczniami „16”. Podczas swojego pobytu w Gnieźnie, uczniowie z Wysp Brytyjskich mogli podziwiać unikatową architekturę gnieźnieńskiej katedry wraz z niesamowitymi widokami z wieży kościoła, poznali historię Polski od jej kolebki, zwiedzając Muzeum Początków Państwa Polskiego, biorąc udział w warsztatach oraz w grze ulicznej pozwalającej na głębsze poznanie historii naszego pięknego miasta. Kolejne dni obfitowały w atrakcje związane z najpiękniejszymi miejscami i tradycjami regionu. Uczniowie odwiedzili Toruń, mieli okazje poznać tajniki pieczenia pierników oraz podziwiać poznańskie koziołki na Starym Rynku Poznania. W tym mieście posmakowali też kultury polskiej podczas lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz wizyty w poznańskiej Bramie. Wszystko to miało na celu zbliżenie obu nacji, a przede wszystkim integrację młodych ludzi, pokonywanie barier i uprzedzeń kulturowych. Dla uczniów I LO była to też możliwość „szlifowania” języka angielskiego z rodzimymi jego użytkownikami. Przez cały tydzień pełnili też rolę ambasadorów nie tylko szkoły, ale naszego miasta, regionu i kraju (bo dla niektórych Brytyjczyków byli pierwszymi poznanymi Polakami).
Młodzież „16” z niecierpliwością oczekuje swojego wyjazdu do Tuxford na wiosnę, aby tym razem poznać rodzinne strony niedawno goszczonych kolegów i koleżanek z Wielkiej Brytanii.

wtorek, 11.10.2016, 22:37 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W poniedziałek 10 października 2016 roku na terenie pływalnie w Gnieźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w Pływaniu Drużynowym. W zawodach wystartowały dwie reprezentacje naszej szkoły:

Dziewcząt w składzie:Chłopców w składzie:
Olga Tomczak 2c Mateusz Krieger 1b
Alicja Roztocka 1b Piotr Bojarski 3b
Klaudia Manuszak 1g Daniel Załęski 3a
Zuzanna Begier 1b Aleksander Nijak 3c
Magadalena Szymańska 1c Mikołaj Wojciechowski 2c
Natalia Frydrychowicz 3b Wiktor Szymański 1g
Anastazja Chrzan 3b Mikołaj Góralczyk 1c
Natalia Szymańska 3a Kacper Gumienny 1c

Zawodnicy startowali w jednej konkurencji indywidualnej oraz sztafecie. W startach indywidualnych na podium wskoczyli:


Styl motylkowy:
Anastazja Chrzan - brązowy medal
Daniel Załęski – srebrny medal

Styl grzbietowy:
Klaudia Manuszak – srebrny medal

Styl klasyczny:
Mikołaj Wojciechowski – złoty medal

W startach sztafetowych zarówno reprezentacja chłopców jak i dziewcząt uplasowała się na drugiej pozycji.

Po zliczeniu wszystkich punktów, ogólna klasyfikacja drużynowa prezentuje się następująco:

Kategoria dziewcząt:
1. II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie 692 punkty
2. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie 663 punkty
3. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego 586 punktów

Kategoria chłopców:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie 736 punktów
2. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego 650 punktów
3. II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie 619 punktów
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Papieża Jana Pawła II 435 punktów




Strona 21 z 76«««21222324»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.