I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
piątek, 03.06.2016, 20:32 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

„Czy warto chronić zielone?” - warsztaty pod takim hasłem przeprowadzili dla licealistów młodzi naukowcy ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa Kasztelania Ostrowska. W przystępny sposób wyjaśnili po co chroni się zagrożone gatunki roślin czy zwierząt i jak wygląda taki proces.
Uczniowie klasy 1b mogli samodzielnie, na podstawie przesłanek naukowych, socjologicznych i związanych z dziedzictwem przyrodniczym, wypracować swój pogląd i argumentację dla oceny czy dany gatunek rośliny warto objąć ochroną czy też nie. Przedmiotem warsztatów były dzikie, polskie storczyki, rośliny reliktowe w Wielkopolsce i najciekawsze gatunki roślin z pojezierza gnieźnieńskiego.
Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa Kasztelania Ostrowska choć działa dopiero od roku dało się poznać jako grupa niezwykle zaangażowanych pasjonatów przyrody, kultury i historii. Jego członkowie konsekwentnie realizują postawiony sobie cel, czyli budowanie przyjaznej przestrzeni dla życia mieszkańców troszczących się i inspirujących dziedzictwem. W tym celu organizują warsztaty, wystawy, prezentacje i wykłady.

J. Gronikowska

wtorek, 31.05.2016, 22:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 24 maja 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie już po raz piąty odbył się iDAY. Temat przewodni tegorocznej edycji projektu to ”Nauka daje Bezpieczeństwo”. Impreza została przygotowana przez nauczycieli matematyki, fizyki, informatyki oraz uczniów z klasy 2c i 2g (profil politechniczny) oraz 2b (profil medyczny). Tegoroczną formułę iDAY otwiera konkurs o nazwie Triathlon Naukowy, obejmujący zadania z trzech dziedzin nauki: matematyki, fizyki i informatyki. Do udziału w konkursie, poza uczniami naszego liceum, zaproszeni zostali również gimnazjaliści. Ostatecznie do konkursu przystąpili przedstawiciele dziewięciu gimnazjów z powiatu gnieźnieńskiego.
W części matematycznej triathlonu uczniowie rozwiązywali zagadki matematyczno-logiczne, zapoznali się z kodem flagowym i wykorzystywali go praktycznie przekazując zdalnie informację do kolegów z drużyny, na stanowisku fizycznym wykonywali doświadczenie z ruchem, z przebiegu którego musieli napisać wnioski, a w ramach potyczek informatycznych rywalizowali w grze „Saper”.
W przerwie pomiędzy konkursem a częścią wykładowo-pokazową gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić szkołę i obejrzeć wystawę plakatów, przygotowanych przez uczniów ILO. Akcja plakatowa miała na celu między innymi pokazanie, jak szerokie zastosowanie mają przedmioty ścisłe w bezpieczeństwie dnia codziennego.



Po przerwie rozpoczęły się warsztaty Uczestników konkursu, jak również wszystkich zainteresowanych w:
•Warsztatach tematycznych: fizyka (spadochrony– historia, budowa zasada działania, wspinaczka wysokogórska– zakładanie uprzęży, węzły itd.), chemia (atramenty sympatyczne, „Jak Gasić pożar bez wody?” uzyskiwanie CO2 i gaszenie nim ognia), matematyka – szyfrowanie.
•Pokazie Państwowej Straży Pożarnej – „Ratownictwo wysokościowe”
•Wykładzie Marcina Jeżyka Senior Specialist Prevention Section Allegro na temat bezpieczeństwa w Internecie.
•Pokazie drona i drukarki 3d własnej budowy– absolwent ILO Marcin Ostrowski.
•Pokazie jak samodzielnie zrobić okulary VR.
Na zakończenie DNIA UMYSŁÓW ŚCISŁYCH ogłoszono wyniki konkursu, wręczono dyplomy, podziękowania i nagrody ufundowane przez firmę IT partner z ulicy Warszawskiej oraz I LO.

Nastąpiło również oficjalne przekazanie Pani dyrektor Bogusławie Młodzikowskiej przez przedstawicieli Grupy Allegro, listu intencyjnego dotyczącego objęcia Patronatem nowo utworzonej klasy programistycznej.

Oficjalne wyniki Triathlonu Naukowego:
I miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr.1w składzie: Jan Kabziński, Mikołaj Góralczyk, Wojciech Doberschutz
II miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr. 3 w składzie: Katarzyna Matysiak, Andrzej Rafalski, Rafał Szeszycki
III miejsce zdobył zespół z Milenium w składzie: Olaf Szajda, Jan Kozłowski, Jeremi Herwart

Wszystkim zaangażowanym w organizację i udział serdecznie dziękujemy. Jesteśmy otwarci na wszelkie spostrzeżenia i uwagi. Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję iDAY


wtorek, 24.05.2016, 18:31 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W piątek, dwudziestego maja, uczniowie naszej szkoły z klasy 1 a i 1 b wzięli udział w pokazie eksperymentów na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . Byliśmy świadkami kilku spektakularnych doświadczeń, między innymi chemicznego tornada oraz reakcji magnezu z parą wodną.
Największe wrażenie na wszystkich z pewnością zrobił wybuch, uzyskany z połączenia czerwonego fosforu oraz chloranu (V) potasu. Pół grama jednego, pół grama drugiego, a uśmiech na twarzy profesora oraz żywiołowe reakcje publiczności zagwarantowane!
Z pewnością tego typu akcje pokazują, że eksperymenty w laboratorium wcale nie są nudne; że chemia może być także zabawą, nie tylko wkuwaniem wartościowości pierwiastków i analizowaniem mas cząsteczkowych związków chemicznych.

Julia Muniak 1a

niedziela, 22.05.2016, 16:00 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

17 maja uczniowie klas biochemicznych i medycznych udali się do Poznania na wykłady na Wydział Biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Warsztaty odbyły się, ponieważ współpracujemy z tą uczelnią, a także dlatego, że odbywał się w tym czasie Festiwal Nauki i Sztuki. Chrobrzacy wzięli udział w trzech wykładach, dotyczyły one komórek macierzystych i ich wpływu na rozwój medycyny. Kolejna prelekcja dotyczyła nowotworów. Uczniowie mogli również obejrzeć komórki nowotworowe pod mikroskopami. Ostatni wykład dotyczył ojcostwa, a dokładniej jak je ustalić przy pomocy metod antropologicznych i badań DNA.

niedziela, 22.05.2016, 15:58 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb


Strona 34 z 76«««34353637»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.