I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
wtorek, 10.05.2016, 22:39 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb
niedziela, 08.05.2016, 23:51 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 23 kwietnia 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Magdaleny w Poznaniu odbył się finał XIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK. Miło nam zakomunikować, że Piotr Król z klasy 2c zajął 14 miejsce, a Damian Wędzikowski z klasy 2g – 15 miejsce (na 97 osób startujących) i jednocześnie zajęli oni najwyższe miejsca wśród uczniów liceów ogólnokształcących powiatu gnieźnieńskiego. W klasyfikacji klas pierwszych na miejscu 33 (na 103 osoby startujące) uplasował się Wojciech Franek z klasy 1c zajmując podobnie jak koledzy z klas drugich najwyższe miejsce wśród uczniów liceów naszego powiatu.
W finale wzięli również udział: Szymon Filipiak i Filip Nyka z klasy 2c oraz Wojciech Korzybski z klasy 2g.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

sobota, 07.05.2016, 12:28 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Mogłoby się zdawać, że naszą szkołę i Muzeum Początków Państwa Polskiego łączy jedynie tzw. duży hol, który w ciągu tygodnia niejednokrotnie zapełnia się uczniami oczekującymi na rozpoczęcie się zajęć lekcyjnych oraz pracownikami muzeum zmierzającymi w kierunku swoich obowiązków oraz że instytucje te stanowią dwa odrębne światy, które nie wchodzą sobie w drogę. Jak się okazuje - w rzeczywistości jest całkiem inaczej.
Dowodem tego może być wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski”, przy której tworzeniu pomagaliśmy my, licealiści. Mówiąc w imieniu swoim, jak i reszty wolontariuszy potrafię z czystym sumieniem stwierdzić, że ta współpraca była czymś naprawdę świetnym. Mieliśmy możliwość zobaczenia, jak przebiegają przygotowania do wystawy muzealnej, w jaki sposób ona powstaje, kto się tym zajmuje, jaką wiedzę należy posiadać oraz ile nakładu pracy wymaga. Spotkań związanych z wolontariatem (ponieważ taką formę przybrała nasza pomoc przy powstawaniu wystawy) odbyło się wiele. W ich trakcie muzealnicy starali się zobaczyć, na co młodzież zwraca uwagę i jakie fakty ją interesują, ponieważ wystawa miała być skierowana głównie do osób w naszym przedziale wiekowym. Na jednym z nich udaliśmy się do gnieźnieńskiego studia nagraniowego, w celu stworzenia wersji audio całej wystawy dla osób niewidzących, do czego przygotowała nas Michalina Rodak - młoda aktorka z Teatru im. Aleksandra Fredry - która przeprowadziła z nami ćwiczenia z emisji głosu, ponieważ prawidłowa dykcja, akcentowanie wyrazów, a także intonacją są sprawami pierwszorzędnymi, jeśli przywołujemy zawód lektora, którymi niejako staliśmy się na chwilę.
Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Dziewiętnastego kwietnia bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, podczas którego nie zabrakło także i nas, wolontariuszy. Zostaliśmy na nią zaproszeni, co stanowiło pewnego rodzaju gratyfikację za naszą pomoc - wszelkie koszty transportu czy wyżywienia pokryło muzeum. Była to dla nas niepowtarzalna okazja, by zwiedzić Białystok: zobaczyliśmy na własne oczy słynny Pałac Branickich, zwany również “Wersalem Północy”, prześledziliśmy losy Ludwika Zamenhofa, znanego jako twórca języka esperanto, w Centrum jego imienia, poznaliśmy militarną historię Podlasia dzięki tamtejszemu Muzeum Wojska oraz odwiedziliśmy Muzeum Ikon w Supraślu. Białystok to miejsce, w którym zderza się wiele kultur i religii, tak więc w naszym planie nie mogło zabraknąć zwiedzenia choć jednego obiektu sakralnego - była nim stosunkowo nowa cerkiew im. św. Jerzego, która przybliżyła nam odrobinę kulturę wyznawców prawosławia. Wszystkiemu towarzyszyli niezwykle ciekawi pracownicy muzeum oraz jedyna w swoim rodzaju pani prof. Agnieszka Białas. Nie wolno bowiem zapomnieć, że podróże to przede wszystkim ludzie, których zyskujemy szansę poznać i doświadczenia, z których zawsze możemy wyciągnąć ważną dla nas lekcję.

Adam Wędzikowski, kl. 1i



My – uczniowie liceum po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Początków Państwa Polskiego, które sąsiaduje z naszą szkołą. Razem współtworzyliśmy wystawę „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Naszym zadaniem było wnieść coś nowego, świeżego w związku z tak odległą historią chrztu naszego państwa. W ramach projektu braliśmy udział w zajęciach z emisji głosu pod czujnym okiem aktorki z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, by potem móc nagrać ścieżkę audio zawierającą informacje o chrzcie specjalnie dla osób niewidzących. Wystawa ta wędruje po wielu zakątkach Polski. Na samym początku pojawiła się w Białymstoku. W ramach wynagrodzenia i pewnego rodzaju podziękowania, mogliśmy pojechać na Podlasie by zwiedzić tą część naszego kraju, a także wziąć udział w otwarciu wystawy. Pojechaliśmy tam 17 kwietnia wraz z pracownikami muzeum oraz panią prof. Agnieszką Białas, która pełniła rolę naszego pełnoetatowego opiekuna. Wycieczka była przepełniona atrakcjami. Mogliśmy poznać Białystok i jego zakamarki. Zwiedziliśmy Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wojska w Białymstoku, zobaczyliśmy słynny Pałac Branickich sięgający XVI wieku, poznaliśmy losy Ludwika Zamenhofa i stworzonego przez niego języka – esperanto. Mieliśmy też okazję obcować z innym wyznaniem, a mianowicie z prawosławiem. Odwiedziliśmy cerkiew św. Jerzego, podziwialiśmy architekturę budowli i przepełnione freskami wnętrze. Spędziliśmy też czas w białostockim centrum handlowym, a także odbyliśmy wieczorny spacer ulicami miasta. Naszym miejscem wypoczynku podczas tej wyprawy był akademik w Białymstoku. Ostatni dzień podróży poświęcony był naszej wystawie. Jednak przed jej rozpoczęciem miło spędziliśmy czas w Pijalni Czekolady Wedel delektując się wyśmienitymi deserami. Następnie w Muzeum Podlaskim odbył się wernisaż, gdzie owoce naszej pracy zostały przedstawione szerszemu gronu. Jako wolontariusze udzielaliśmy informacji dotyczących tego przedsięwzięcia oraz w razie potrzeby udzielaliśmy pomocy. Uważam, że nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich licealistów było to wspaniałe doświadczenie. Podróż ta okazała się świetną przygodą i lekcją dla nas, mogliśmy się dzięki niej wiele nauczyć, zdobyć wiedzę w różnych dziedzinach, ale również wczuć się w rolę muzealników. Mam nadzieję, że dalej będziemy współpracowali z MPPP i odnosili tak ciekawe efekty.

Alicja Graczyk,kl.1i

sobota, 07.05.2016, 11:58 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

czwartek, 05.05.2016, 23:40 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 29 kwietnia 2016 roku Stowarzyszenie Katyń - Sekcja Gniezno oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich zorganizowało uroczystość z okazji ,,76 Rocznicy Mordu Katyńskiego''. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego reprezentowała delegacja uczniów oraz poczet sztandarowy wraz z Panią Dyrektor Bogusławą Młodzikowską. Podczas uroczystości przy Tablicy - Krzyżu Katyńskim odbył się koncert słowno - muzyczny. Uczniowie I Liceum: Sara Budzyńska i Wojciech Kulczak recytowali wiersze o tematyce katyńskiej. Po wystąpieniu Pana Sekulskiego - przewodniczącego Stowarzyszenia ,,Katyń'' nastąpiło składanie kwiatów i zniczy.

Maria Magdalena Nowak, Beata Kozłowska


Strona 36 z 76«««36373839»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.