I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
poniedziałek, 21.03.2016, 22:53 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 18. marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie odbył się międzyszkolny konkurs "Nietypowe jajo wielkanocne". Konkurs był adresowany do młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna i powiatu, którzy interesują się florystyką i sztuką dekoracji.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 1A: Julia Beńke i Julia Muniak.
Drużyny wykonywały pracę dwie godziny z użyciem dowolnych materiałów florystycznych, zarówno naturalnych jak i sztucznych.
Jury oceniając prace brało pod uwagę pomysłowość i oryginalność, technikę wykonania oraz stopień trudności.
Nasza drużyna zajęła III miejsce oraz otrzymała dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, które wręczył wicestarosta
p. Jerzy Berlik.

Renata Frasz

poniedziałek, 21.03.2016, 22:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

17 marca 2016 roku, po raz kolejny aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie gościła młodych pasjonatów teatrów w językach obcych. Tym razem Przegląd był częścią podsumowującą Tydzień Twórczości Uczniowskiej. Na scenie wystąpiły cztery grupy teatralne. Pierwsza z nich, składająca się z uczniów I LO, przedstawiła inscenizację „Poplątane Bajki” łączącą w sobie trzy języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski oraz przedstawiającą szalone spotkanie bohaterek wielu bajek. Jako kolejna wystąpiła grupa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Aktorzy pod opieką Pani Donaty Dymek-Stefaniak, zaprezentowali swoją uwspółcześnioną wersję znanej wszystkim bajki „Czerwony Kapturek”. Jako następni na scenie pojawili się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stafana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Młodzi aktorzy pod opieką Pań Anny Pęczek i Agnieszki Kowalskiej, pokazali jak postrzegają opowieść o słynnym portrecie Doriana Gray'a. Tuż po nich scenę wypełnił język francuski, za przyczyną uczniów I LO, kórzy wraz z Panią Jagodą Owczarzak przygotowali fragment słynnej książki oposującej przygody niesfornenego Mikołajka. Inscenizacja nosiła tytuł „Mikołajek i langusty. Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom zarówno jęzkowy jak i aktorski, za przyczyną pięknych scenografi, zabrali widownię w magiczny świat bajek, rozbrzmiewających w różnych językach. Inscenizacje urzekały zaangażowaniem i dobrą zabawą uczniów.
Znów się udało połączyć naukę z przyjemnością. Wszyscy uczestnicy dostali słodkie upominki wraz z podziękowaniami. Organizatorki Przeglądu, Małgorzata Małkowska i Joanna Gardynik, już zastanawiają się czym zaskoczą uczestnicy kolejnych spotkań łączących pasję aktorską z umiejętnościami językowymi.

piątek, 18.03.2016, 00:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W zeszłym tygodniu (11 - 13 marca) odbył się dziesiąty już Zjazd Gnieźnieński. Cała uroczystość miała miejsce w budynku naszego liceum tudzież Muzeum Pierwszych Piastów, a także Instytutu Kultury Europejskiej. Pierwszego dnia mieliśmy zaszczyt gościć samego prezydenta III Rzeczpospolitej Polskiej - Andrzeja Dudę. W całym przedsięwzięciu udział wzięli, rzecz jasna, nasi zacni Chrobrzacy, którzy pełnili tam rolę wolontariuszy. W ciągu tych trzech dni odbyło się wiele wykładów tematycznych prowadzonych przez prelegentów z Polski, jak i ze świata. Dyskutowano na tematy stanowiące problemy współczesnego Kościoła; np. drugiego dnia w auli plenarnej przeprowadzono prelekcję o tytule “Dlaczego małżeństwo, a nie luźne związki?”, podczas której poruszono między innymi temat związków jednopłciowych. Całe wydarzenie było niebywale ciekawym i przydatnym doświadczeniem dla uczniów naszej Almy Mater, mogących zaobserwować jak wyglądają kulisy tak dużej uroczystości, co sami podkreślają:
„Było to na pewno coś nowego, innego. Mogliśmy spróbować swoich sił w pracy z ludźmi, nie tylko z Polski, zdobyć cenne doświadczenie, które, kto wie, może kiedyś nam się przyda itd. Jednak dla mnie najprzyjemniejsza była satysfakcja z tego, że mogliśmy komuś pomóc, zrobić coś dobrego.” ~ Paulina Polanowska

Adam Wędzikowski

czwartek, 17.03.2016, 23:50 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

We wtorek, 15 marca br. odbył się etap szkolny XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do eliminacji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło blisko 30 000 uczestników ze wszystkich polskich diecezji.
Tegoroczny zakres konkursu obejmuje Księgę Pieśń nad Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza oraz List do Efezjan. W ten sposób Konkurs Biblijny wpisuje się treścią w ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Miłosierdzia.
Etap szkolny został przeprowadzony według jednolitego w całym kraju testu, na który składało się 45 pytań.
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu biblijnego już po raz piętnasty. W tym roku w konkursie wzięło udział 49 uczestników, ze wszystkich poziomów klas. Etap szkolny został przeprowadzony w czytelni naszej szkoły przez Ks. Sebastiana Huebnera. Do dalszego etapu diecezjalnego, który odbędzie się 26 kwietnia, zakwalifikowali się kolejno: Mateusz Domański z klasy 3b
(55,5 p.), Artur Gołańczyk z klasy 3c (53 p.) oraz Karolina Bennewitz z klasy 3i (52 p.).
Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udają się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna.

GRATULUJEMY !!!

środa, 16.03.2016, 23:27 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W sobotę 12 marca 2016 roku odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Akademii Programowania. W konkursie udział wzięło kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Nasi uczniowie gościli w okręgowym centrum OAP - Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.
Uczniowie otrzymali 5 zadań do rozwiązania w języku programowania C++. Poziom trudności był bardzo duży, tylko 2 osoby z kraju rozwiązały wszystkie zadania. W przypadku rozwiązania takiej samej liczby zadań przez uczestnika, decydował czas zgłoszenia zadania.
Wyniki naszych uczniów:

Jan Kubasik z klasy 2c rozwiązał 2 zadania i uplasował się na 60 pozycji, pozostali sklasyfikowani uczniowie rozwiązali po jednym zdaniu i zajęli odpowiednio miejsca: Filip Nyka- 95, Szymon Filipiak- 98, Tomasz Pućka- 105.
Link do strony organizatora: http://programuj.edu.pl/news/show/43

Mateusz Nowakowski



Strona 46 z 76«««46474849»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.