I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
wtorek, 15.03.2016, 00:14 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Od 11 do 13 marca br. w naszej szkole oraz w budynku IKE odbywał się X Zjazd Gnieźnieński. Tegoroczne obrady odbywały się pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". Odbyły się liczne panele dyskusyjne, spotkania, warsztaty, w których aktywny udział wzięli uczniowie naszej Alma Mater. Przedstawiciele klasy 3i - Zuzanna Jung, Martyna Krystman oraz Jan Skraburski prezentowali wyniki debaty oksfordzkiej dotyczącej małżeństwa oraz wzięli aktywny udział w dyskusji w trakcie Warsztatów Chrześcijańskiej Wolności. Bardzo pomocni w trakcie Zjazdu okazali się uczniowie klas: 1a, 1c, 1i, 2b, 2c, 2i oraz 2g, którzy pracowali w charakterze wolontariuszy.Umiejętności oraz zdobyte przez uczniów doświadczenia będą procentować w ich dorosłym życiu.

Ewa Mundt

poniedziałek, 14.03.2016, 23:51 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

8 marca 2016 roku klasa 2F wraz nauczycielem geografii panią Elżbietą Urbańską udała się w związku z realizacją programu turystyki kulturowej do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zobaczyliśmy tam wystawę poświęconą powstaniu naszego państwa, obejrzeliśmy filmy 3D oraz podziwialiśmy ciekawe obiekty muzealne z czasów średniowiecza. Była to interesująca wycieczka, którą zapamiętamy na długo, a zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości.

Weronika Fredyk

czwartek, 10.03.2016, 21:19 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Miłośnicy poezji i dobrej literatury spotkali się w czytelni I LO by powspominać Agnieszkę Osiecką. Okazją stała się 19. rocznica jej śmierci. Poetka zostawiła po sobie niezwykle bogaty dorobek, do którego ciągle sięgają najwięksi polscy artyści.
Osiecka napisała ponad dwa tysiące utworów, głównie tekstów piosenek. Pisała też m.in. bajki dla dzieci, wiersze, opowiadania i dzienniki. Pasjonowała ją także fotografia i reżyseria. Jej uniwersalne teksty nadal inspirują. Nic zatem dziwnego, że spore grono miłośników poezji i dobrej literatury zgromadziło się w czytelni po to, by powspominać Agnieszkę Osiecką, posłuchać jej piosenek, obejrzeć poświęcone jej fragmenty filmów i wspólnie poczytać wiersze. Krzysztof Szymoniak, poeta, dziennikarz, fotograf i wykładowca akademicki, przybliżył uczestnikom spotkania życie zawodowe, osobiste i twórczość Osieckiej. Gośćmi spotkania byli też Andrzej Malicki, aktor Teatru Aleksandra Fredry w Gnieźnie, oraz poeta Jerzy Kałwak.
Spotkanie było kolejnym w ramach „Rocznicowych Czytań”, które od października ubiegłego roku odbywają się w czytelni I Liceum. Wymyśliła je gorzowska poetka Beata Patrycja Klary. Czytania odbywają się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, ale także poza jej granicami.
W oprawie poetyckiego spotkania pomogli: uczennice klasy 2e, Joanna Grzegorzewicz i Sandra Kryskowiak, a także Jan Gumienny z klasy 1e.
J. Gronikowska

czwartek, 10.03.2016, 21:03 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 9. marca został zainaugurowany międzyszkolny projekt edukacyjny: "Literatura od kuchni, czyli o kulinariach w literaturze pięknej".
Motyw jedzenia został utrwalony w arcydziełach literatury oraz na kartach wielu powieści. Ideą projektu jest poznawanie smaków i potraw w literaturze pięknej oraz możliwość połączenia pasji czytania i gotowania.
Uczestnicy będą przygotowywać potrawy zaczerpnięte z wybranych przez siebie książek z literatury pięknej, poznają zasady zdrowego odżywiania oraz tajniki fotografii kulinarnej.
Podczas pierwszego spotkania wysłuchaliśmy wykładu p. Katarzyny Gołembowskiej - autorki bloga kulinarnego, która opowiedziała o pasji pieczenia i zaprezentowała fotografie przygotowanych
słodkości. Dopełnieniem była projekcja fragmentów książki i filmu "Julie&Julia". Na koniec każda drużyna otrzymała słodki prezent w postaci mazurka wielkanocnego.
Naszą szkołę reprezentowała grupa projektowa w składzie: Aleksandra Cieślak, Katarzyna Klimkiewicz, oraz Joanna Łaźna z klasy 2B.

Renata Frasz

poniedziałek, 07.03.2016, 21:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Z inicjatywy pani dyrektor Bogusławy Młodzikowskiej oraz posła na Sejm RP pana Krzysztofa Ostrowskiego 7 marca br. odbyło się w auli szkolnej spotkanie poświecone Żołnierzom Wyklętym. Uczestniczyli w nim uczniowie klas:1a, 1b, 1c , 2g, 2i, 2b, 2d , 2e oraz 3i. Gościliśmy panią doktor Agnieszkę Łuczak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która w interesujący sposób zaprezentowała przyczyny powstania oraz główne nurty polskiego podziemia antykomunistycznego w latach powojennych. Prelekcja została wzbogacona projekcją filmową. Uczniowie mieli okazję obejrzeć materiały IPN – film o Danucie Siedzikównie „Ince”, Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce ” oraz o organizacjach podziemnych w Wielkopolsce po II wojnie św. Poseł K. Ostrowski przeprowadził konkurs historyczny dla uczniów. Uczeń klasy 3e - Jakub Nędzyk wygrał w konkursie nagrodę pieniężną, którą postanowił przeznaczyć na cele charytatywne. Taka postawa prospołeczna jest godna naśladowania i zasługuje na słowa wielkiej pochwały.

Zespół historyczny

Ilustracja
CC BY-SA 3.0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801520
Łupaszka1


Strona 47 z 76«««47484950»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.