I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
czwartek, 25.02.2016, 23:42 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 25 lutego 2016 r. w naszym liceum odbyła się druga w bieżącym roku szkolnym akcja oddawania krwi. Młodzież naszego liceum już od roku 2005 uczestniczy w prowadzonym przez Polski Czerwony Krzyż Turnieju Szkół Policealnych, Pomaturalnych i Ponadgimnazjalnych „Młoda Krew Ratuje Życie”, w którym ilość oddanej krwi oceniana jest przez Zarząd Okręgowy PCK w Poznaniu w stosunku do liczby pełnoletnich uczniów w placówce.
W bieżącym roku szkolnym, już po raz czwarty akcja ta połączona jest z projektem „Błękitna krew”, którego koordynatorem jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a jego celem jest upowszechnienie idei honorowego krwiodawstwa, świadomość posiadanej grupy krwi oraz korelacji grup krwi. Szczególne działania skierowane są do uczniów o najrzadszej grupie krwi z czynnikiem Rh- promując ich gotowość do systematycznego oddawania krwi.
Tym razem krew oddało 30 pełnoletnich osób. Na uruchomionych 5 stanowiskach w auli szkoły, przez około 6 godzin trwania akcji, łącznie zebrano 13500 ml. krwi. Poza tym 13 osób zapisało się do bazy dawców szpiku. Po raz kolejny okazało się, że młodzież gotowa jest nieść pomoc potrzebującym, dzieląc się najcenniejszym darem, jakim jest krew. Dzięki korelacji obu projektów młodzież, która dwa razy odda krew otrzyma wartościowy dokument identyfikacyjny – Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi wydawaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

czwartek, 25.02.2016, 23:27 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 25 lutego br. na zajęciach z przedsiębiorczości odwiedziła nas pani Renata Boborowska-Paszczak z urzędu Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Instytucja ta mieści się przy ulicy Jana Pawła II 9/10 w budynku Starostwa Powiatowego i zajmuje się ona między innymi zapewnieniem bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji w zakresie ochrony konsumentów, występowaniem do przedsiębiorców w sprawach konsumenckich, ale także prowadzeniem edukacji konsumenckiej do programów nauczania w szkołach. Z tym ostatnim zadaniem zawitała do nas pani rzecznik. Została przedstawiona nam prezentacja na temat praw i obowiązków zarówno konsumenta, jak i sprzedawcy. Pani Boborowska-Paszczak poświęciła również chwilę, aby opowiedzieć nam, z jakimi sytuacjami miała styczność w swojej pracy i jak je rozwiązywała. Na końcu lekcji mieliśmy możliwość zadawania pytań - na każde z nich uzyskaliśmy kompletną odpowiedź.

czwartek, 25.02.2016, 23:18 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

10 lutego klasy politechniczne naszej szkoły pojechały na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, żeby wziąć udział w wykładach z fizyki. Prowadził je prof. Henryk Drozdowski, a ich temat brzmiał „Bozon Higgsa i Wszechświat inflacyjny”. Prelekcja była wyjątkowo interesująca i niejeden politechnik po powrocie do domu wczytywał się godzinami w teorię kwarków. Po głównej atrakcji uczestnicy mieli przyjemność dowiedzieć się jeszcze więcej na dodatkowych ścieżkach. Połowa uczestników zagłębiła się w świat okulistyki i optometrii oglądając m.in. proces tworzenia okularów. Pozostali uczniowie wsłuchali się w dźwięki na ścieżce akustycznej. Wszyscy Chrobrzacy wrócili do domu zadowoleni nie mogąc się doczekać kolejnego wyjazdu.
Wojtek Korzybski kl. IIg

Dzięki wykładowi o cząstkach elementarnych mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak tak naprawdę powstał wszechświat. Godzina spędzona w auli uniwersytetu pozwoliła nam spojrzeć inaczej na świat, który nas otacza. Jednak aby móc dostrzec wszystkie szczegóły spędziliśmy chwile na zajęciach z optyki i optometrii. Mieliśmy szansę samemu zrobić okulary i dowiedzieć się jak fizyka łączy się z biologią. Studenci odpowiedzieli na nurtujące nas pytania i pozwolili chociaż przez chwilę poczuć się jak na studiach. Wszyscy chętnie weźmiemy udział w kolejnych takich wydarzeniach, ponieważ dzięki możliwości "dotknięcia" fizyki, zdobyta wiedza zostanie z nami na długo.
Marta Święch kl. IIg

środa, 24.02.2016, 21:11 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

We wtorek 23. lutego 2016 roku, klasy 1a oraz 3e brały czynny udział w zajęciach przygotowanych przez naszych sąsiadów – Muzeum Początków Państwa Polskiego - WARSZTATY dla LICEALISTÓW Historia, pamięć i ich znaczenie w portrecie. Spotkania poprowadził dr Piotr Szaradowski - historyk sztuki, edukator muzealny. W trakcie bardzo interesujących zajęć młodzież zastanawiała się jak działa nasza pamięć, jak mówimy o przeszłości, w jaki sposób pamiętamy naszych bliskich oraz jaka jest relacja historii prywatnej do dziejów znanych z książek, do historii oficjalnej. Omówiony został sam portret jako gatunek sztuki, jego rodzaje i odmiany, techniki użyte przez artystów. Portrety osób prezentowane na wystawie z jednej strony odnoszą się bowiem do tego, co intymne i osobiste, a z drugiej przedstawiają postacie współtworzące przeszłe wydarzenia. Portrety mają niezaprzeczalną wartość historyczną i są cennym źródłem poznawania przeszłości, dostarczając informacji faktograficznych, ale też o dawnej obyczajowości, dawnej hierarchii społecznej, zwyczajach czy modzie. Po krótkim wprowadzeniu, uczniowie otrzymali zadanie, które polegało na opowiedzeniu historii życia, wybranych postaci ukazanych na portretach. Młodzież klasy 3e świetnie poradziła sobie z interpretacją dzieł, wykorzystując wiedzę z historii sztuki, dla klasy 1a zaś było to nowe doświadczenie, bezpośredniego obcowania ze sztuką.

Agnieszka Białas



23 lutego klasy kulturowo – medialne wzięły udział w niecodziennej lekcji muzealnej. W ramach wystawy „Sztuka i czas” zaproponowano uczniom ciekawe warsztaty, które umożliwiły spojrzeć na niektóre dzieła z nieco innej perspektywy. Mieliśmy okazję analizować i interpretować portrety, przedtem poznając ich historię i specyfikę. Było to o tyle oryginalne, że wiele dzieł miało w sobie ukryty sens, który nie zawsze od razu dostrzegliśmy. Szczególnie do gustu przypadło nam zadanie polegające na wymyśleniu historii bohaterów wybranego indywidualnie obrazu. Pozwoliło to nam na puszczenie wodzy fantazji i wykazanie się kreatywnością, tak ważną przy obcowaniu ze sztuką. Prezentacja tych historii okazała się sukcesem, bo pokazała, że każdy z nas może dostrzec w dziele sztuki coś charakterystycznego i innego. Udowodniła także, iż interpretacja malarstwa jest dziedziną, której kształt zależy wyłącznie od nas samych.

Magdalena Mądrowska 3e

środa, 24.02.2016, 21:03 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Weekend 19 i 20 lutego, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły spędzili w Warszawie.
Atrakcją piątkowego wieczoru był musical 'Mamma Mia!' w teatrze Roma.
W sobotnie przedpołudnie uczestnicy wyjazdu zwiedzali centrum stolicy, a popołudniu odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Strona 50 z 76«««50515253»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.