I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
środa, 14.12.2016, 00:35 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Z dumą informujemy, że 14 listopada 2016 r., na uroczystej gali w Warszawie, nasza szkoła otrzymała prestiżowe wyróżnienie przyznane przez Public Consulting Group i Fundację Rektorów Polskich. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego znalazło się wśród 10 wyróżnionych instytucji w ogólnopolskim projekcie „Analityka edukacyjna w szkołach wyższych”. Jego celem było wyłonienie renomowanej szkoły w wersji 2.0, to znaczy takiej, której absolwenci nie tylko dostają się na wymarzone kierunki studiów, ale także świetnie sobie na nich radzą, co skutkuje w przyszłości sukcesami na rynku pracy i w rozwoju indywidualnym. Innym, nie mniej istotnym, celem badania była analiza korelacji pomiędzy sukcesami edukacyjnymi studentów a szkołą średnią, którą ukończyli. Wśród wybranych do projektu 10 uczelni państwowych i prywatnych z całego kraju znalazła się również PWSZ im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Uczelnia ta, biorąc pod uwagę wyniki badań, wysoki potencjał edukacyjny naszych uczniów i rekomendację, wyróżniła właśnie naszą placówkę. Projekt „Analityka edukacyjna w szkołach wyższych” zbadał losy 144 tysięcy studentów, którzy rozpoczęli studia w latach 2007-2012. Analiza wyników wyraźnie wskazała, że kompetencje, umiejętności i wiedza wyniesione ze szkoły średniej przekładają się na sukcesy edukacyjne studentów.
Co zatem decyduje o tak wysokiej ocenie naszej szkoły? Przede wszystkim ciekawa oferta profili, które pozwalają rozwijać talenty i pogłębiać wiedzę zarówno humanistom, jak i umysłom ścisłym. Efektem wspólnej pracy uczniów i nauczycieli są ponadprzeciętne wyniki naszych abiturientów na maturze z przedmiotów rozszerzonych: wyniki m.in. z matematyki, języka polskiego, chemii, biologii oraz geografii były najwyższe w powiecie. Nasi uczniowie są ludźmi ambitnymi i przewidującymi, stąd też na maturze zdają co najmniej dwa egzaminy ma poziomie rozszerzonym, i to ze świetnym efektem. Wyniki te nie mogą dziwić, skoro „szesnastka” ma najwyższą edukacyjną wartość dodaną, to znaczy najwyższy w powiecie przyrost wiedzy i umiejętności. Co jeszcze decyduje o tym, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego dobrze przygotowuje swoich absolwentów do podjęcia i ukończenia studiów? Niebagatelny wpływ ma na to zaangażowanie uczniów i nauczycieli w dodatkowe wydarzenia i projekty, zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. Olimpiady językowe, historyczne, matematyczne, kampanie prozdrowotne i proekologiczne, internetowe kursy dla uczniów, nauczanie języków obcych na platformie elektronicznej, wyróżnienia w przeglądach artystycznych czy wreszcie projekty fizyczne i chemiczne, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia naukowe, przynoszą satysfakcjonujące całą zbiorowość szkolną efekty.
Wyróżnienie Public Consulting Group i Fundacji Rektorów Polskich zobowiązuje do jeszcze cięższej pracy i podejmowania nowych inicjatyw. „Szesnastka” nie boi się takich wyzwań. Jesteśmy przecież wspólnotą ludzi kreatywnych, mądrych, bez obawy spoglądających w przyszłość.

Polecamy artykuł

środa, 14.12.2016, 00:33 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu rozegrany został finał Mistrzostw Województwa w szachach drużynowych. Uczniowie naszej szkoły: Weronika Zakaszewska, Jan Kabziński, Mikołaj Zaradzki i Kamil Żurawski zajęli wysokie 11 miejsce. W zawodach brało udział 29 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego. Tegoroczną rywalizację cechował bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Nasi uczniowie zakończyli udział odnosząc jedno zwycięstwo, pięć partii remisując, w jednej musieli natomiast uznać wyższość rywali. Gratulujemy

Paweł Gorczyński


poniedziałek, 12.12.2016, 21:48 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Gniezno jako pierwsza stolica Polski i miasto o bogatej przeszłości wpisało się w dzieje naszego kraju i po ponad 50 latach doczekało się obszernej monografii poświęconej historii, kulturze i architekturze miasta. Impulsem do jej wydania była obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie i Biblioteka I LO były organizatorami spotkania z autorami monografii „Dzieje Gniezna. Pierwszej stolicy Polski", które odbyło się 8. grudnia b.r. w naszej bibliotece.
Autorzy książki: prof. dr hab. Józef Dobosz, dr Magdalena Biniaś –Szkopek oraz dr Marcin Danielewski opowiadali o swoich doświadczeniach, problemach przy jej tworzeniu, a także napotkanych ciekawostkach, które ich zdaniem zasługują na osobne opracowania. Nie ukrywali, że nie wszystko udało się zmieścić, gdyż książka i tak rozrosła się do niespodziewanych wcześniej rozmiarów.
Zgromadzona młodzież z gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymała do bibliotek szkolnych bezpłatne egzemplarze książki z rąk dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego p. Marcina Makohońskiego.

Renata Frasz

poniedziałek, 12.12.2016, 21:32 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 9 grudnia 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia Kart Identyfikacyjnych Grupy Krwi honorowym krwiodawcom – uczniom szkół ponadgimnazjalnych powiatu Gnieźnieńskiego. Uroczystość ta jest elementem projektu „Błękitna Krew”, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a honorowy patronat objęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Tym razem dokument ten otrzymało 3 uczniów naszej szkoły: Sara Natalia Krawczak (3A), Paula Kuczyńska (3B), Natalia Frydrychowicz (3B) oraz tegoroczny absolwent Szymon Rutkiewicz.
Wszystkim honorowym krwiodawcom serdecznie dziękujemy za ofiarowanie najcenniejszego daru w postaci krwi dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

poniedziałek, 12.12.2016, 21:18 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

8 grudnia uczniowie I LO wraz z nauczycielkami języka angielskiego uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu. Zajęcia rozpoczął wykład o Południowej Afryce poprowadzony w języku angielskim przez mieszkankę RPA. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat polityki, kultury, oraz środowiska przyrodniczego. Druga część warsztatów dotyczyła języka niderlandzkiego, podczas której poznaliśmy podstawowe zwroty i wymowę. Poprowadził ją wykładowca studiów magisterskich- rodowity Holender. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie wrócili wzbogaceni o nowe wiadomości. Mamy nadzieję, że to nie ostatni wyjazd na wydział Anglistyki.

Olga Nawrocka, 2FG


Strona 8 z 76«««891011»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.