I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
piątek, 09.12.2016, 09:03 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Już drugi rok z rzędu klasy humanistyczno – lingwistyczne uczestniczą w wykładach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem brały udział w prelekcji pt. „Polska a uchodźcy”. Dr Marcin Princ w sposób przystępny i klarowny przedstawił zasady przyznawania azylu cudzoziemcom, a także warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać status uchodźcy. Odwoływał się do polskiego i europejskiego prawa, a także do zapisów Konwencji Genewskiej. Podał także statystyki dotyczące obecności cudzoziemców w naszym kraju. Wykłady odbywają się w nowoczesnych salach Collegium Iuridicum Novum. Dla naszych uczniów udział w tego typu zajęciach jest okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, ale także do poznania specyfiki funkcjonowania uczelni wyższej.

czwartek, 08.12.2016, 22:54 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

8 grudnia br. odbyła się w auli kolejna z cyklu szkolnych debat oksfordzkich. Tym razem dyskutowano na temat zakazu handlu w niedzielę. Projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę procedowany jest obecnie w polskim parlamencie. W pojedynku na argumenty starli się uczniowie klas 2c (opozycja) oraz 2i (propozycja). W budzącej spore emocje dyskusji pojawiły się różnorodne argumenty. Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę uzasadniali, iż wolny czas w niedzielę można poświęcić rodzinie. Zwracano uwagę na to,że ograniczenia handlu w niedzielę obowiązują w wielu krajach UE np. w Niemczech. Przedstawiciele opozycji podawali kontrargumenty, akcentując znaczenie handlu jako kluczowego sektora gospodarki, będącego usługą dla ludności. Podkreślano straty dla gospodarki takie jak: zmniejszenie zatrudnienia, spadek dochodów wielu podmiotów gospodarczych, naruszenie zasady wolnej konkurencji. Ciekawe wystąpienia uczniów oraz ich błyskotliwe riposty ukazały po raz kolejny zalety publicznego debatowania na istotne tematy, dotyczące zarówno młodych jak i starszych ludzi.

Ewa Mundt, Marcin Ostaszewski

czwartek, 08.12.2016, 22:44 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Zawody I stopnia (szkolne) Olimpiady odbyły się 29 listopada 2016 r. o godz. 10:00 w naszej szkole. Udział brała młodzież z klas pierwszych (23 osoby). Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na pytanie testowe o charakterze ogólnym nawiązujące do hasła przewodniego Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
Najlepszymi z naszej szkoły i zakwalifikowani do etapu okręgowego okazali się: Julia Łukasiewicz Ii_1, Karol Łukomski Ib, Claudia Wiśniewska Ii_1.
Gratulujemy

Małgorzata Król-Kasprzak

środa, 07.12.2016, 23:45 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb
środa, 07.12.2016, 23:33 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 26 listopada 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbył się I stopień eliminacji powiatowych XV edycji Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK.
Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów z klas pierwszych oraz 6 z klas drugich. Miło nam zakomunikować, że do finału powiatowego zakwalifikowało się 5 uczniów z klas pierwszych: Jan Kabziński, Mikołaj Góralczyk, Filip Przygodzki, Maciej Niedzielski, Andrzej Rafalski oraz 4 z klas drugich: Jakub Mazurkiewicz, Wojciech Franek, Weronika Tomaszewska, Jakub Meixner.
Ponadto w klasyfikacji klas pierwszych Jan Kabziński uplasował się na miejscu trzecim, natomiast wśród uczniów klas drugich miejsce drugie zajął Jakub Mazurkiewicz, a trzecie – Wojciech Franek.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Finał powiatowy konkursu odbędzie się 25 lutego 2017 r.


Strona 9 z 76«««9101112»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.