I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

aktualności

środa, 21.12.2016, 23:41 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Miłośnicy poezji i dobrej literatury spotkali się w czytelni I LO by powspominać Stanisława Barańczaka. Okazją stała się 2. rocznica jego śmierci. Poeta zostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek twórczy, z którego czerpią kolejne pokolenia.
Stanisław Barańczak to poeta, krytyk literacki, eseista i najwybitniejszy w drugiej połowie XX w. tłumacz na język polski. W czasach PRL mocno zaangażował się w działalność c opozycyjną. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych z wykładami o literaturze. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego jego powrót do kraju okazał się niemożliwy. Pozostał tam aż do śmierci. Na wydziale Harvard University w Cambridge wykładał literaturę polską.
Podczas spotkania Irmina Kosmala, szefowa Kuźni Literackiej przybliżyła sylwetkę poety, a także scharakteryzowała jego twórczość. Był także czas na delektowanie się słowem. Gośćmi spotkania byli m.in. Dawid Jung, redaktor naczelny Zeszytów Literackich, Andrzej Malicki, aktor Teatru Aleksandra Fredry, oraz poeta Jerzy Kałwak.
Spotkanie było kolejnym wydarzeniem ramach „Rocznicowych Czytań”, które od października ubiegłego roku odbywają się w „Czytelni na piętrze”. Wymyśliła je gorzowska poetka Beata Patrycja Klary. Czytania odbywają się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, ale także poza jej granicami.

J. Gronikowska

Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.