I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
poniedziałek, 28.11.2016, 23:25 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 16 listopada 2016 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbył się wykład pani dr hab. Aliny Mądry z Katedry muzykologii na Wydziale Historii UAM Poznań pt. „Notacja muzyczna- szyfr dla wtajemniczonych? Wędrówka przez wieki". Prelegentka swoje wystąpienie rozpoczęła od pytań skierowanych do uczniów I LO z klas humanistycznych. Pytania dotyczyły kwestii znajomości nut, muzyki dawnej. Następnie pani profesor rozpoczęła wykład w jaki sposób odczytywano dawniej nuty, a jak wygląda współczesna partytura. Prelegentka omówiła „Musica Enchiriadis"- notacje diecezjalną, działalność Guido z Arezzo (wprowadził cztery linie do nut), znaczenie „Neumów", czarną notację „menzuralną'" z XII i XIII wieku, białą notację „menzuralną" z XV i XVI wieku, madrygały z XVII wieku, oraz notację muzyczną z XVIII wieku. Młodzież I LO im. Bolesława Chrobrego miała możliwość wysłuchania fragmentów muzyki dawnej, granej w kościołach w epoce oświecenia.

Prelegentka pani dr hab. Alina Mądry reprezentująca Katedrę muzykologii interesuje się głównie historią muzyki XVIII wieku. Poszukuje i odkrywa źródła muzyki - nuty, a szczególnie bada muzykę religijną.

Wykład odbył się w ramach współpracy I LO z Wydziałem Historycznym UAM.

Maria Magdalena Nowak

poniedziałek, 28.11.2016, 21:00 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Przed nami kolejne odsłony konkursu na plakat kulturowy „ESPAÑA EN MIS OJOS”. Tym razem, na dolnym holu, już zdecydowanie w świątecznym nastroju, możemy podziwiać plakaty ilustrujące typowe potrawy pochodzące z Hiszpanii oraz najważniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe związane z tym krajem. Dodatkowo, wybierać będziemy plakat przedstawiający ważne hiszpańskie wydarzenie historyczne.

Rozstrzygnięcie tuż po Świętach! Tym czasem, zachęcamy do udziału w kolejnych etapach konkursu!;)
Czekamy już na plakaty ilustrujące MUZYKĘ, TANIEC ORAZ KINO HISZPAŃSKIE.

Aneta Seemann

niedziela, 27.11.2016, 23:20 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 24 listopada 2016 w naszej szkole odbył się etap szkolny XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Do konkursu zgłosiło się 45 osób. Uczniowie musieli rozwiązać arkusz składający się z 20 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Pytania obejmowały wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz historii Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pierwsze miejsce w tych zmaganiach zajął Michał Janiak z klasy 2b zdobywając maksymalną liczbę punktów. Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów podczas etapu międzyszkolnego, który odbędzie się w styczniu.

niedziela, 27.11.2016, 23:13 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

25 listopada uczniowie klas 1c oraz 1i2 uczestniczyli w wykładzie historycznym p.t. „Życie codzienne dziecka w dawnej Polsce” w MPPP. Wygłosiła go pani prof. dr hab. Dorota Żołądź- Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematyka wykładu uzupełniała klasyczne treści nauczania historii w szkole ponadgimnazjalnej. Pani profesor zilustrowała wykład reprodukcjami malarskimi ukazującymi motyw dziecka w przeszłości historycznej. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, iż kobiety przyjmujące poród w dawnych czasach nazywano dzieciobiorkami oraz w jaki sposób wykonywano tzw. powijaki, w które owijano niemowlęta. Prelegentka zwróciła uwagę na wysoką śmiertelność dzieci w czasach nowożytnych, kiedy to dorosłego wieku dożywało tylko 35 % dzieci. Interesujący wykład poszerzył wiedzę uczniów w zakresie historii życia codziennego.
Agnieszka Białas, Ewa Mundt

niedziela, 27.11.2016, 23:05 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Już po raz kolejny, klasa kulturowo-medialna - 2e stanęła przed wyzwaniem, jakim jest złożenie puzzli artystycznych. Uczniowie w ramach lekcji historii sztuki dzięki zaangażowaniu oraz miłej atmosferze złożyli niezwykłe dzieło sztuki. Tym razem był to obraz Gustawa Klimta „Portret Adeli Bloch Bauer” składający się z 500 elementów. Ta na pozór fajna zabawa uczy przede wszystkim cierpliwości oraz rozwija umiejętność wnikliwego patrzenia na dzieło sztuki. Secesyjny obraz można już podziwiać w sali 22.
AB


Strona 12 z 76«««12131415»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.