I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
niedziela, 01.05.2016, 20:25 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 26 kwietnia bieżącego roku odbył się konkurs pod tytułem English for Information and Communications Technology w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Uczestników konkursu obowiązywała wiedza z języka angielskiego z zakresu technologicznego i komputerowego. Uczniowie mieli za zadanie uporać się z siedmioma zadaniami, takimi jak odnajdywanie właściwych określeń i łączenie ich z odpowiednią angielską definicją, rozwijanie akronimów, takich jak USB czy PDA, a także podanie angielskiej definicji do nazwy urządzenia. Z I Liceum w Gnieźnie udział wzięli: Michał Tomaszewski z klasy 2F, Anna Łagoda, Małgorzata Szydlarska i Michał Pazdan z klasy 2I, Wojciech Chmielewski, Aleksandra Tomaszewska i Antoni Juszczak z klasy 2C oraz Michał Łacina, Mikołaj Strzelecki i Dorian Kwacz z klasy 1C. Miło jest nam poinformować, że II miejsce zdobył Michał Łacina z klasy 1C.
Gratulujemy Michałowi oraz wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

środa, 27.04.2016, 21:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W ostatnią sobotę, 23 kwietnia, w naszej szkole był dzień otwarty dla uczniów gimnazjów z Gniezna i powiatu. Młodzież gimnazjalna licznie zgromadziła się w auli naszego liceum, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęły się Drzwi Otwarte. W auli powitała gimnazjalistów Pani Dyrektor, Bogusława Młodzikowska, krótką prezentacją szkoły. Następnie nad sceną zapanowali uczniowie Rady Uczniowskiej, którzy opowiedzieli o swojej działalności. Po ich barwnym wystąpieniu, uczniowie poszczególnych profili przedstawili swoje klasy i przyszłych wychowawców. Następnym punktem było podzielenie gości na grupy, w których pod opieką starszych koleżanek i kolegów mieli możliwość zajrzeć do każdego kąta szkoły i odpowiedzieć na pytania dotyczące wiedzy o swoim potencjalnym liceum. W każdej sali przedmiotowej, na uczniów czekali wychowawcy wraz z uczniami, przedstawiając działania poszczególnych klas, pokazując ciekawe prezentacje, doświadczenia oraz dając możliwość sprawdzenia siebie w różnych grach. Ten dzień obfitował w wiele nowych wrażeń dla młodych ludzi. Mogli porozmawiać z przyszłymi wychowawcami, nauczycielami szkoły a co najważniejsze ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy sprawowali nad nimi pieczę. Myślę, że każdy kto zdecydował się odwiedzić naszą szkołę tego dnia, wyszedł z niej bogatszy o wiedzę i przesiąknięty atmosferą tego miejsca i ludzi. Czekamy na Was we wrześniu.


środa, 27.04.2016, 21:36 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

27 kwietnia br. upłynął pod znakiem sukcesów Chrobrzaków w konkursach historycznych. Reprezentacja klasy 1i: Paulina Polanowska, Wojciech Kapela i Kajetan Deskowski uczestniczyła w konkursie historycznym p.t. Gniezno - stąd nasz ród" zorganizowanym przez III LO w Gnieźnie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Nasi uczniowie zajęli w tym konkursie wysokie 2 miejsce.
Przedstawiciele klasy 3i: Martyna Krystman, Zuzanna Jung oraz Jan Skraburski wzięli udział w Gnieźnieńskich Igrzyskach Akademickich z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej organizowanych przez IKE w Gnieźnie. W tym ogólnopolskim konkursie uczestniczyło 66 uczniów z wielu regionów Polski. Nasi uczniowie osiągnęli spektakularny sukces. Jan Skraburski zajął 2 miejsce a Martyna Krystman zdobyła wyróżnienie.
Uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Niech te sukcesy będą motywacją dla pozostałych uczniów szkoły do aktywnego udziału w olimpiadach i konkursach historycznych.

Ewa Mundt



środa, 27.04.2016, 21:22 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Beata Patrycja Klary, poetka, recenzentka, dziennikarka i animatorka kultury była gościem czytelni I Liceum. Okazją do spotkania był przypadający 23. kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki. Poetka opowiadała o swojej najnowszej książce pt. „Obiekty totemiczne”, opartej na fascynacji Fridą Kahlo i Władysławem Hasiorem, za którą zdążyła już otrzymać nagrodę Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za 2015 rok , ale zaprezentowała też inne niezwykłe książki. Młodzież mogła podziwiać prawdziwe dzieła liberatury np. – książkę napisaną kodami QR, czy pociętą w paski książkę, z której można złożyć miliony różnych wierszy.
Beata Patrycja Klary pracuje w słowie i w fotografii. Wypracowała swój niepowtarzalny styl, osadzony między prozą a poezją. Jest dwukrotną laureatką Czerwonej Róży – najstarszego konkursu literackiego w Polsce – oraz wielu innych konkursów poetyckich i prozatorskich. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także współorganizatorka festiwali poetyckich i inicjatorka rocznicowych czytań znanych literatów.

J. Gronikowska

środa, 27.04.2016, 21:15 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Ostatni tydzień nie należał do najzwyklejszych. Przynajmniej dla nas - wolontariuszy MPPP z klas 1a, 1e, 1i oraz 2e. 17. kwietnia 2016 r. mieliśmy okazję pojechać na Podlasie, na uroczystość otwarcia wystawy: „Chrzest 966 –U progu Polski”, którą współtworzyliśmy pod czujnym okiem pracowników MPPP w Gnieźnie. Wszystko dzięki uprzejmości Państwa Muzealników, którzy przygotowali dla nas tą niezwykle atrakcyjną wycieczkę. Nasza praca bowiem, została uhonorowana trzydniowym wyjazdem do Białegostoku, jako formę podziękowania dla naszego wkładu. Towarzyszyła nam także nieoceniona pani prof. Agnieszka Białas, która wraz z resztą opiekunów czuwała nad naszym bezpieczeństwem. Ale po kolei. Część z pewnością jest ciekawa jak to wszystko się zaczęło. Cóż, nie było łatwo - pracowaliśmy nad wystawą, poświęconą 1050 rocznicy Chrztu Polski, o którym praktycznie nic nie wiemy. Było jednak przy tym mnóstwo frajdy, zwłaszcza kiedy opracowywaliśmy mapy myśli, które stanowiły oparcie dla grafików tworzących oryginalne wystawowe plansze. Pracowaliśmy i bawiliśmy się również świetnie, podczas nagrywania naszych kwestii z informacjami o chrzcie. Zostały one użyte w tych elementach wystawy, które będą służyć osobom niedosłyszącym. Jej otwarcie odbyło się we wtorek, 19.kwietnia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Poprzedni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu miasta i okolic. Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Wojskowe, Centrum Zamenhofa, białostocką cerkiew oraz Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie mogliśmy podziwiać prawosławne święte obrazy i dowiedzieć się w jaki sposób powstają. Na zakończenie mieliśmy również okazje wypić prawdziwą czekoladę w Pijalni Wedlowskiej. Cała nasza przygoda zakończyła się wraz z przyjazdem we wtorek wieczorem, myślę jednak, że na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Aleksandra Kondela, kl.1e


Strona 38 z 76«««38394041»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.