I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

aktualności

niedziela, 25.10.2015, 21:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 22 października odbyło się ostatnie spotkanie projektowe "Skarby przeszłości". Tym razem zwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie. Naszą grupę reprezentowały: Kasia Klimkiewicz, Wiktoria Trzosek z kl.2B oraz Monika Malerowicz z klasy 3B.
Kierownik Archiwum - pan Marek Szczepaniak opowiedział o zasobach archiwum oraz zaprezentował różne rodzaje dokumentów. Uczniowie mogli obejrzeć, m.in.: mapy, dokumenty życia społecznego i kulturalnego, czasopisma i gazety. Poznali pojęcia: akta, poszyt, mikrofilm, digitalizacja. Uczestnicy projektu obejrzeli księgi: narodzin, zgonów, zawarcia małżeństw.
Gromadzone w archiwum dokumenty nie dotyczą bezpośrenio początków naszej państwowości, ale są doskonałym źródłem wiedzy dla genealogów (także amatorów), badaczy historii Gniezna i Wielkopolski.
W drugiej części spotkania młodzież zmierzyła się z redagowaniem i adresowaniem pisma urzędowego według zasad obowiązujących w XIX wieku. To czasy, kiedy pism nie wysyłano w kopertach ze znaczkiem, tylko trzeba było je odpowiednio złożyć i opieczętować.
Po instrukcji, jak należy złożyć kartkę papieru, przystąpili do redagowania pisma. Nie było to takie łatwe, gdyż należało posługiwać się neogotykiem. Zbyt mało czasu nie pozwoliło na zredagowanie pisma w całości. Kolejnym etapem było przygotowanie go do „wysłania” i zaadresowanie po niemiecku.
Na koniec wizyty uczniowie zwiedzili magazyny, poznali warunki w jakich przechowuje się dokumenty oraz dowiedzieli się, że akta mierzy się w metrach.

Renata Frasz

Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.