I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
wtorek, 08.11.2016, 23:41 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W środę, 3 listopada 2016 roku w naszej szkole zostały zorganizowane dziady. Uczniowie mieli za zadanie przebrać się w stroje postaci z "Dziadów" Adama Mickiewicza. W nagrodę dostali oni immunitet od niezapowiedzianych odpowiedzi ustnych i pisemnych. Dodatkowo, Rada Samorządu Uczniowskiego liczyła ilość osób przebranych w każdej klasie i włączy tę aktywność w ramy konkursu SuperKlasy. Tego dnia na długiej przerwie w korytarzu szkoły odbyło się czytanie performatywne fragmentów "Dziadów". Przebrani w stroje bohaterów utworu aktorzy chodzili między uczniami, którzy zebrali się na miejscu performance'u w licznym gronie, jednocześnie odgrywając najbardziej znane sceny z dramatu. Chętni uczniowie również mogli uczestniczyć w czytaniu, z czego niektórzy skorzystali. Do tego Chrobrzacy sprawdzali swoją wiedzę w teście związanym właśnie z "Dziadami" A. Mickiewicza. Każdy, kto odpowiedział poprawnie na zadane pytanie, otrzymywał słodki upominek.

wtorek, 08.11.2016, 23:34 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

6 listopada 2016 roku na uroczystej gali rozdano nagrody X Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych. Już siódmy raz z rzędu w ramach OFFELIADY Gnieźnieńska Kuźnia Literacka rozpisała konkurs pt. „Karnawał wyobraźni” na napisanie recenzji książki wydanej i zekranizowanej po 1989 roku. Rozstrzygnięcie konkursu okazało się niezwykle szczęśliwe dla naszej szkoły, zdobyliśmy nagrodę główną i wyróżnienie. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Szydlarska z kl. 3i, a wyróżnienie odebrała uczennica tej samej klasy Maria Sikora.

Serdecznie gratulujemy!

wtorek, 08.11.2016, 00:09 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 18 października 2016r. klasy II f i III f wraz z prof. Urbańską i prof. Mundt, wybrały się na wycieczkę wzdłuż Szlaku Piastowskiego. Odwiedziliśmy Kruszwicę, Inowrocław oraz Biskupin. Wycieczkę zaplanowała grupa uczniów z klasy III f, która umilała nam podróż autobusem przekazując informacje i ciekawostki dotyczące miejsc, które mijaliśmy po drodze. Pierwszym punktem wycieczki była Mysia Wieża w Kruszwicy jak i rejs po jeziorze Gopło. Po godzinnej podróży na wodzie, weszliśmy na szczyt wieży, w której według legendy myszy zjadły Popiela. Po podziwianiu urokliwych rejonów Kruszwicy, wybraliśmy się wdychać pełne jodu powietrze w inowrocławskich Tężniach Solankowych. Po napełnieniu naszych płuc zdrowym powietrzem, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i pochodziliśmy po pobliskim parku. Końcowym punktem wycieczki było zwiedzenie biskupińskiej osady. Warunki pogodowe w Biskupinie nie dopisywały, ale to nie zniszczyło naszego samopoczucia i wręcz przeciwnie, czuć było “magię” tego miejsca unoszącą się w powietrzu. Na zakończenie wycieczki, napisaliśmy test, który sprawdzał co zapamiętaliśmy z tej wyprawy. Podróż była bardzo ciekawa i poszerzyła naszą wiedzę dotyczącą terenów Szlaku Piastowskiego.

wtorek, 08.11.2016, 00:04 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

13 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład i wystawa fotografii podróżnika Kajetana Gosławskiego. Uczestniczyła w nich klasa II f pod opieką prof. Urbańskiej.
Tematem wykładu była wyprawa podróżnika i Galiny Krupy na wyspę - Sumatrę (wyspa w Azji Południowo-Wschodniej) w latach 2014-2015. Wykład oraz niezwykłe fotografie miały szczególną wartość dla młodych odbiorców, ponieważ dotyczą świata który bezpowrotnie wymiera. Podróżnik przybliżył gnieźnieńskiej młodzieży kulturę etnicznych plemion i zamieszkujące Sumatrę endemiczne gatunki zwierząt które odchodzą na zawsze.
Ponadto Kajetan Gosławski opowiedział o działaniu szkolnictwa w tym rejonie Azji, co z pewnością zwróciło uwagę uczniów. Historie o tamtejszej młodzieży, która pokonuje kilometry w drodze do szkół i o działaniu klasztorów do których uczęszczają dzieci już w wieku kilku lat, zdecydowanie należały do bardzo interesujących. Podróżnik opowiedział również o niespotykanym plemieniu strażników dżungli -Mentawaji. Praktykują oni animizm (wierzenie, że istoty nie ludzkie: zwierzęta, rośliny i przedmioty posiadają duszę) i przypisują ogromne znaczenie zdobiącym ich niezwykłym tatuażom.
Wykład zakończył się niesamowitą historią o tropieniu orangutanów zamieszkujących Park Narodowy Gunung Lesser.
Po wykładzie można było udać się na wystawę zdjęć zrobionych podczas wyprawy. Przedstawiały one życie plemion, zjawiskową przyrodę i piękne krajobrazy Azji. Fotografie przykuwające ogromną uwagę poświęcone były wyścigom krów - często odbywających się w tamtejszych rejonach.
Na koniec klasa powróciła do szkoły, zabierając ze sobą nowe doświadczenia i wiedzę.

poniedziałek, 07.11.2016, 20:35 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 4 listopada bieżącego roku w naszej szkole odbyła się 40 Olimpiada Języka Francuskiego. Wzięło w niej udział pięcioro uczniów: Agata Domeradzka z klasy 3a, Aleksandra Grześkowiak, Daria Różewska, Klaudia Wiktorska oraz Adam Wędzikowski z klasy 2i. Najlepszy wynik uzyskała Agata Domeradzka.
Gratulacje!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Strona 16 z 76«««16171819»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.