I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
czwartek, 03.11.2016, 21:49 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W ubiegłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej chłopców i dziewcząt. W Hali Sportowej w Witkowie 26.10.2016 można było obejrzeć zmagania chłopców. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Mazurkiewicz 2c, Marcin Biniecki 2c, Krzysztof Kowalewski 2i, Maksymilian Sikorski 1g, Filip Maryńczak 2g, Aleksander Nijak 3c, Jan Tomaszewski 1g, Wojciech Wachowski 1c, Wojciech Franek 2c po zaciętym boju fazę grupową zakończyli na pierwszym meczu, a cały turniej na 4-tej pozycji.
W piątek 28.10.2016 w Hali Sportowej przy ul. Paczkowskiego w Gnieźnie do walki o tytuł Mistrza Powiatu w Piłce Ręcznej przystąpiła żeńska reprezentacja naszej szkoły w składzie: Białczyk Małgorzata 2a, Bielińska Maja 1c, Chojnacka Karolina 3f, Dziemidowicz Martyna 3f, Hahn Ola 1c, Rachela Martyna 1b, Schulze Zuzanna 2a, Skolasińska Martyna 1i2, Walkowiak Monika 1g, Ziętek Weronika 2fg. Dziewczęta zagrały bardzo dobrze i w pięknym stylu wywalczyły tytuł Mistrzyń Powiatu Gnieźnieńskiego w Piłce Ręcznej oraz awans do finału rejonu.
Gratulujemy!


wtorek, 01.11.2016, 11:41 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb
niedziela, 30.10.2016, 22:21 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Projekt „Twoja szkoła to niezła sztuka” zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego w partnerstwie z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, przy którego realizacji pomagali uczniowie naszego liceum (Sandra Cieślewicz, Izabela Wolek, Julia Muniak, Martyna Wachowska, Julia Orzołek, Marcelina Basińska, Wiktoria Benewitz, Wiktoria Bilska, Zofia Rosińska, Ola Kondela, Jan Gumienny, Agata Rochowiak, Patrycja Dominikowska, Adam Wędzikowski, Alicja Graczyk, Kinga Nowak, Weronika Nowak, Julia Mól, Jonasz Kopecki, Julia Jędraszewska) został zakończony po dwóch miesiącach wytężonej pracy. Głównym celem tego przedsięwzięcia, w którym braliśmy udział, było pokazanie młodym (ale nie tylko) ludziom, jak ważną dziedzinę sztuki stanowi architektura i jak silnie oddziałuje na życie codzienne. Posłużyliśmy się m.in. przykładem budynku naszej szkoły i muzeum (Pomnik), by można było zrozumieć, dlaczego np. w miastach XX wieku powstawały bloki, a nie kamienice, skąd wzięły się geometryczne projekty budowli i dlaczego funkcja stała się ważniejsza niż forma. Realizując główne założenia projektu, już we wrześniu spacerowaliśmy szlakiem modernistycznych zabytków Gniezna, zbieraliśmy informacje o modernizmie i jego twórcach. Ponadto uczestniczyliśmy również w warsztatach muzealnych, których celem było przygotowanie profesjonalnej wystawy. Jak zawsze służyli nam fachową pomocą Państwo Muzealnicy: Marta Karalus - Kuszczak oraz Magdalena Robaszkiewicz. Na naszej liście modernistycznych zabytków Gniezna oprócz budynku naszej szkoły i MPPP znalazły się m.in. takie obiekty jak: bloki na osiedlu Winiary, Panorama, trzy wieżowce przy ul. Sobieralskiego, Polanex, przedwojenne wille (ul. Żwirki i Wigury oraz Al. Marcinkowskiego), blokowe plomby przy ul. Lecha, Kościół pod wezwaniem Chrystusa Wieczystego Kapłana oraz dworzec PKP.
22 października 2016 roku w najbardziej modernistycznym budynku w Gnieźnie — Pomniku
odbyło się uroczyste otwarcie naszej wystawy, której nadaliśmy tytuł SZLAK by ten MODERNIZM.
Częścią wernisażu była debata z udziałem cenionego warszawskiego krytyka architektury Grzegorza Piątka, dotycząca architektury modernistycznej — jej przejawów w Gnieźnie oraz zmian, jakim uległa na przestrzeni lat.
Dla nas, uczestników tego projektu, była to po raz kolejny nie tylko niesamowita przygoda, ale przede wszystkim świetna lekcja historii sztuki, dzięki której każdy poszerzył swoją wiedzę i z pewnością spojrzy inaczej na modernizm.

Adam Wędzikowski, kl.2i

niedziela, 30.10.2016, 22:02 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie był organizatorem Gnieźnieńskiego Młodzieżowego Forum Ekologicznego, poświęconego popularyzacji zagadnień z ochrony środowiska i promocji lokalnych działań ekologicznych. Tegoroczne Forum odbyło się 26 października i przebiegało pod hasłem „Tajemnice ogrodów”. Tego dnia ogłoszono również wyniki Konkursu fotograficznego „W tajemniczym ogrodzie”. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcąco im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie „zajęli miejsca na podium”: II - Adrianna Rakowska z kl. 3B, III - Anita Pieczyńska z kl. 3A. Wyróżniono także pojedyncze zdjęcia Adrianny Rakowskiej i Jagody Urbaniak z kl. II A.
Gratulujemy!

Jagoda Urbaniak kl. 2A

piątek, 28.10.2016, 21:13 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Tego dnia w auli naszego liceum zainaugurowaliśmy 9. edycję kampanii „Drugie życie”, promującą transplantacje i oświadczenia woli. Uczestniczą w niej po 32. szkoły z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Jesteśmy jedną z nich i jedyną w Gnieźnie, a bierzemy w niej udział już po raz szósty. Z tej okazji uczniowie klasy 2A przedstawili społeczności uczniowskiej I LO podstawowe informacje na temat bezinteresownego dawstwa narządów oraz kolportowali oświadczenia woli. Prezentację dopełnił występ grupy śpiewającej pod kierunkiem ks. Andrzeja Januchowskiego. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych akcja przeniosła się na ulice naszego miasta, gdzie uczniowie również rozpowszechniali oświadczenia woli, a także baloniki z logo akcji.

Wiesława Bruch


Strona 17 z 76«««17181920»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.