I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
wtorek, 23.02.2016, 22:01 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 23 lutego 2016 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Panią Marię Homan wolontariuszkę Drużyny Szpiku z Poznania, która przeprowadziła wykład uświadamiający konieczność tworzenia bazy dawców szpiku. Drużyna Szpiku to grupa wolontariuszy działających bezinteresownie, z potrzeby serca na rzecz osób chorych na nowotwory krwi w szczególności na białaczki. Głównym celem działań Drużyny Szpiku jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie. Gotowość niesienia pomocy to nadrzędny cel fundacji.
Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można zostać dawcą oraz jakie istnieją obecnie metody poboru szpiku. Zdementowany został ogólnie panujący stereotyp o bolesności zabiegów związanych z poborem szpiku. Swoimi doświadczeniami podzielił się również nasz absolwent – Mateusz Korzybski, który w lipcu 2013 r. został dawcą. Mateusz przedstawił procedurę związaną z rejestracją w bazie dawców szpiku, a także opowiedział jak wyglądał pobór szpiku w jego przypadku. Przybliżył młodzieży metodę separacji komórek macierzystych z krwi obwodowej. Podczas wykładu swoją historię opowiedział także mieszkaniec naszego miasta - Adam, który zmagał się z białaczką i dzięki udanemu przeszczepowi może teraz dalej studiować i cieszyć się życiem.
Szczegółowych informacji dotyczących rejestracji w bazie dawców szpiku można szukać na stronie www.druzynaszpiku.pl.

poniedziałek, 22.02.2016, 22:09 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Za Nami III Edycja Konkursu Lingwistycznego dla szkół gimnazjalnych „Język Giętki”. Dziś, 22 lutego 2016 roku, aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, zgromadziła gimnazjalistów z całego powiatu gnieźnieńskiego, którzy postanowili zmierzyć się z konkursem sprawdzającym ich umiejętności językowe. Do konkursu zgłosiło się ponad 40 uczestników z całego powiatu, rozwiązywali oni testy z wcześniej wybranego języka: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego lub rosyjskiego. Sam konkurs oraz testy konkursowe zostały przygotowane przez nauczycieli języków obcych z „16”. Dla nauczycieli, którzy przybyli wraz ze swoimi podopiecznymi na konkurs, zostało przygotowane spotkanie metodyczne z Panią Moniką Szałkiewicz-Nowak z wydawnictwa Macmillan.
Po części testowej, uczestnicy mieli możliwość zregenerowania swoich sił skromnym poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów, następnie udali się na zwiedzanie szkoły. Tuż przed wyłonieniem zwycięzców i rozdaniem dyplomów, gimnazjaliści uczestniczyli w przygotowanej dla nich części artystycznej. Wysłuchali występów zespołu „Empty Fridge” (Karolina Artymowicz, Mikołaj Krzysiek, Mikołaj Zachorski), grupy „Solutions” (Łukasz Igliński, Jakub Franczak, Marcin Sypniewski, Mikołaj Wróblewski) oraz Zofii Nowaczyk z towarzyszącymi jej, przy fortepianie, Wojciechem Flakowskim, na gitarze, Robertem Guziałkiem. Po części artystycznej nastąpiła długo wyczekiwana chwila wręczenia dyplomów i podziękowań dla nauczycieli przedstawicieli gimnazjów. Dyplomy wręczyła Pani Dyrektor Bogusława Młodzikowska wraz z przedstawicielkami organizatorów.
Oto laureaci:
Język angielski
I miejsce: Paulina Andrzejak z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
II miejsce: Mateusz Żurowski z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
III miejsce: Maria arbowiak z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie
Język hiszpański
I miejsce: Oliwia Stelmaszyk z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie
II miejsce: Aleksandra Andrzejczak z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie
III miejsce: Julia Graczyk z Akademickiego Gimnazjum „Milenium”
Język niemiecki
I miejsce: Julia Gardynik z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
II miejsce: Wiktoria Rzepecka z Gimnazjum w Witkowie
III miejsce: Alicja Roztocka z Akademickiego Gimnazjum „Milenium”
Język francuski
I miejsce: Kinga Roszak z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
II miejsce: Julianna Draheim z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie
Język rosyjski
Laureat: Aleksander Hanczewski z Gimnazjum w Trzemesznie

Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje i pamiątkowe dyplomy.
Liczymy na liczny udział uczniów gimnazjów z powiatu w kolejnych edycjach tego konkursu.

Małgorzata Małkowska

poniedziałek, 22.02.2016, 22:05 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

We wtorek, 16 lutego 2016 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły startowało w Maratonie Chemicznym zorganizowanym przez Instytut Ochrony Środowiska PWSZ w Gnieźnie pod patronatem Rektora Uczelni prof. dr. hab. Józefa Garbarczyka. W tegorocznej, piątej już edycji uczestniczyło blisko stu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z kilkunastu szkół. Zmierzyli się oni z 42. zadaniami z chemii organicznej i nieorganicznej na poziomie rozszerzonym.
Wśród najlepszych „Maratończyków” znalazła się uczennica klasy 3B - Katarzyna Plucińska, zajmując w klasyfikacji generalnej III miejsce. Na piątej pozycji uplasował się uczeń klasy 3A - Jakub Dorobiała, który swoim wynikiem zdobył wyróżnienie. Wszystkim Chrobrzakom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesu.

Agnieszka Janas

poniedziałek, 22.02.2016, 21:42 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

17 lutego br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną uczestnicząc w koncercie muzycznym, w którym wystąpili -p. Janusz Witek oraz p. Krzysztof Orzechowski - artyści komponujący i wykonujący muzykę inspirowaną jazzem. Koncert miał wymiar dydaktyczny, ponieważ zaproszeni goście opowiadali o instrumentach muzycznych takich jak klarnet i saksofon. W trakcie koncertu można było usłyszeć utwory muzyki klasycznej m. in. S. Prokofiewa oraz muzyki rozrywkowej - motywy muzyczne m.in z filmu Sami swoi, Różowa Pantera; standardy jazzu -G. Gershwina i L. Armstronga; muzyki funki i rock and rolla. W końcowej części występu odbył się quiz muzyczny, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele odgadywali znane motywy muzyczne z polskich i zagranicznych filmów. Udany występ spotkał się z ciepłym przyjęciem młodzieży.

Agnieszka Białas , Ewa Mundt

poniedziałek, 22.02.2016, 21:32 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 16. Lutego b.r. w naszej szkole gościła Pani Jolanta Kucharzak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Uczniowie Alma Mater mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu dotyczącego zagadnień z dziedziny prawa jak również bezpieczeństwa w tzw. „sieci”. Uczestnicy podczas pierwszej części prelekcji dowiedzieli się czym różni się prawo naturalne od stanowionego, a także interpretowali wybrane artykuły z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Bardzo aktywnie brali udział w wykładzie i trafnie odpowiadali na zadawane pytania. Po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli film dotyczący początków i funkcjonowania internetu, oraz genezy portali społecznościowych. Pani Kucharzak wyjaśniła również jakie zagrożenia wiążą się ze spamem oraz czym są wirtualne, internetowe narkotyki. Udzieliła uczniom cennych porad jak unikać niebezpieczeństwa w czasie korzystania z internetu oraz co zrobić w sytuacji kryzysowej – kiedy wystąpi bezpośrednie zagrożenie. Uczestnicy wykładu byli bardzo zainteresowani prezentowanymi treściami i zapewniali, że zdobyta wiedza przyda im się w czasie codziennego korzystania z Internetu.

Martyna Krystman


Strona 51 z 76«««51525354»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.