I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
niedziela, 20.12.2015, 10:35 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W grudniu Rada Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolne Koło PCK zorganizowało na terenie szkoły akcję „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Dzięki hojności naszych uczniów zebraliśmy 2753,5 zł. Za całą zebraną kwotę zakupiliśmy artykuły szkolne i gry edukacyjne, które przekazaliśmy dzieciom z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gnieźnie oraz artykuły chemiczne i spożywcze Którymi obdarowaliśmy dzieci i młodzież z Domu Dziecka w Gnieźnie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom, które wsparły naszą akcję.
To dzięki Wam mogliśmy sprawić radość dzieciom w tak szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

niedziela, 20.12.2015, 10:28 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Najbliżsi przyjaciele, uczniowie i miłośnicy poezji spotkali się w czytelni I Liceum, by wspominać poetę ks. Janusza Stanisława Pasierba. Okazją stała się 22. rocznicy jego śmierci. W kolejnym spotkaniu z cyklu „Rocznicowych Czytań” uczestniczyli m.in. ks. abp. Henryk Muszyński, prymas senior oraz Maria Wilczek, prezes fundacji im. ks. Pasierba i autorka wspomnień o poecie.
Ksiądz Janusz St. Pasierb był wybitnym uczonym, poetą, pedagogiem, a przy tym człowiekiem pełnym niebywałego uroku osobistego, poczucia humoru, skromności i dobroci. Takim zapamiętali go właśnie przyjaciele. – Jak mówił podczas spotkania abp. Henryk Muszyński, przyjaźń z ks. Pasierbem była najpiękniejszą przyjaźnią w jego życiu.
Biografię ks. Pasierba przedstawiła Maria Wilczek, która za życia poety pełniła funkcję jego sekretarki. Nie zabrakło oczywiście jego twórczości. Wiersze ks. Pasierba czytali uczniowie: Zuzanna Dominiczak, Agnieszka Kwapich, Aron Dawidowski i Eryk Stelmaszyk, a na koniec spotkania każdy z uczestników dostał kopertę z sentencją poety.
Bibliografia prac księdza Pasierba obejmuje ponad czterysta pozycji, w tym siedem tomów esejów i szesnaście zbiorów poetyckich.
Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski. Ksiądz Pasierb był też autorem scenariuszy wielu wystaw, inspiratorem i jurorem konkursów, a także znanym w kraju i za granicą wybitnym kaznodzieją i prelegentem.

J. Gronikowska

poniedziałek, 14.12.2015, 21:40 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Pod koniec listopada odbył się w I LO szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego.
Miło nam zakomunikować, że zwycięzcami tego etapu okazali się:

I miejsce: Siergiej Doroszenko z klasy 2B
II miejsce: Izabela Ratajska z klasy 3C
III miejsce: Mikołaj Jałoszyński z klasy 3C

Jakie będą dalsze losy naszych uczniów, tzn. czy przejdą do etapu okręgowego okaże się w styczniu.
Dziś już serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Dorota Waraczewska

niedziela, 13.12.2015, 23:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W sobotę 12 grudnia br. zakończyły się kolejne już warsztaty zorganizowane przez aktorów i rezydentów Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie.
Celem, który przyświeca pomysłodawcom projektu jest edukacja kulturalna, interpretacja ważnych tekstów, pokazanie ich w nowym świetle, przygotowanie młodzieży do roli odbiorcy i twórcy.
Tym razem były to warsztaty muzyczne prowadzone m.in. przez Piotra Piaseckiego. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas: 1e, 2e, 2a.

sobota, 12.12.2015, 15:36 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W dniach 10 – 11 grudnia b r., z inicjatywy pani dyrektor Bogusławy Młodzikowskiej, gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Legionowie. Celem wizyty była wzajemna wymiana doświadczeń oraz zwiedzenie pierwszej stolicy Polski. Bogaty program, przygotowany przez nauczycieli historii, którzy sprawowali opiekę nad gośćmi, pozwalał pokazać Gniezno i naszą Alma Mater w wielu aspektach. Uczniowie z Legionowa zwiedzili Katedrę, po której z pasją oprowadził ich przewodnik. Uczestniczyli w spotkaniu z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Dragoner ”. W trakcie interesującej opowieści o Powstaniu Wielkopolskim pokazane zostały elementy uzbrojenia żołnierzy z tego okresu.
Drugiego dnia pobytu goście uczestniczyli w warsztatach w MPPP, których efektem było przygotowanie pięknych szopek bożonarodzeniowych, zwiedzili wystawę audiowizualną „ Polska Piastów” oraz brali udział w debacie oksfordzkiej p.t. „Polityka prowadzona przez Bolesława Chrobrego była słuszna – za i przeciw”. Uczennice kl. 1e oprowadziły gości po szkole oraz pokazały Izbę Tradycji naszej Alma Mater. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Muzeum Archidiecezjalnego. Przedstawiciele naszej szkoły z kl. 1e oraz 1i, sprawujący opiekę nad uczniami zawarli nowe znajomości. Goście natomiast odjeżdżali z Gniezna zadowoleni i pełni wrażeń, zapraszając Chrobrzaków do złożenia rewizyty.

Zespól Historyczny



Strona 57 z 76«««57585960»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.