I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
sobota, 05.12.2015, 06:06 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W listopadzie odbył się szkolny etap 40. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego. Ta stojąca na bardzo wysokim poziomie Olimpiada niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. W tym roku z zadaniami konkursowymi zmagało się 43 uczestników. Najlepsze wyniki w szkole osiągnęli:
I miejsce - Jan Skraburski z klasy 3i
II miejsce Antonina Czaplińska z klasy 3i
III miejsce Katarzyna Plucińska z klasy 3b
GRATULUJEMY!

Dorota Waraczewska

czwartek, 03.12.2015, 22:07 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

1 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się etap powiatowy XII Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl.3B i 2B. II miejsce zdobyła Martyna Ortarzewska z kl.3B, III miejsce Wojciech Szeszycki z kl. 2B, a na 7 miejscu znalazła się Weronika Nitka z kl.3B. W konkursie udział wzięło 27 uczniów z powiatu gnieźnieńskiego - konkurs organizowany był przez III LO oraz Starostwo Powiatowe.

Serdecznie gratulujemy!!

środa, 02.12.2015, 21:59 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 2 grudnia br. kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły, uczących się na co dzień języka hiszpańskiego wzięło udział w wykładzie pt. „Niezwykła cywilizacja Majów”.
Naszym gościem był p. Kajetan Jagodziński, Doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który przybliżył nam realia życia ludu Majów, opowiedział, między innymi, o ich niezwykłych zabytkach i miejscach, gdzie można je podziwiać, jak również wyjaśnił nam zasady funkcjonowania kalendarza majańskiego oraz wspomniał o pracach naukowców nad rozszyfrowaniem alfabetu tej prekolumbijskiej cywilizacji.
Dowiedzieliśmy się również jak brzmi i jak zapisać słowo kakao w języku Majów;)

Aneta Seemann

środa, 02.12.2015, 21:54 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Kilkadziesiąt prac znanego w Gnieźnie artysty plastyka Krzysztofa Burgharda, a także uczestniczek, odbywających się w szkole, warsztatów plastycznych można oglądać w czytelni I Liceum. Wystawa inauguruje cykl pt. „Artyści poszczególnie”.
Idea jest taka by prezentować w czytelni I Liceum na indywidualnych i kameralnych wystawach nie tylko dorobek twórczy gnieźnieńskich artystów, ale też ich osobowość.
Krzysztof Burghard jest znanym w Gnieźnie artystą plastykiem. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1981 roku był też członkiem Miejskiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gniezna. Zrzeszony w Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Artystów Polskiej Sztuki Użytkowej. Lista projektów, które K. Burghard ma na swoim koncie jest bardzo długa. Jest m.in. autorem projektu klucza Honorowego Obywatela Miasta Gniezna i mapy Unii Europejskiej, wykonanej z 72 tysięcy kamieni.
K. Burghard jest też wieloletnim nauczycielem, któremu zawsze leżało na sercu rozwijanie i promowanie talentów młodzieży i stąd właśnie pomysł wystawy pt. „Mistrz i jego uczniowie”. Na wystawie można podziwiać zarówno prace K. Burgharda jak i uczestniczek prowadzonych przez niego warsztatów plastycznych: Roksany Beczek, Wiktorii Bennewitz, Zuzanny Błaszyńskiej, Oliwii Budzyńskiej, Anny Frańczak, Wiktorii Gibas, Moniki Kaźmierskiej, Aleksandry Kondeli i Zuzanny Liske. Wernisaż uatrakcyjnił występ Karoliny Artymowicz i Roberta Guziołka. Wystawę można oglądać do 4. grudnia.

Joanna Gronikowska


środa, 02.12.2015, 21:50 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

1 grudnia br. odbyła się w auli kolejna z cyklu szkolnych debat oksfordzkich. Tym razem przedstawiciele klas: 1i oraz 2e debatowali na temat przenikania obcych, zwłaszcza amerykańskich, obyczajów do polskiej kultury. W trakcie debaty zgromadzona publiczność mogła usłyszeć interesujące argumenty. Były one przedstawiane zarówno przez stronę propozycji (zwolennicy obcych obyczajów w polskiej kulturze) jak i opozycji (oponenci wyżej przestawionej tezy). Odwoływano się do zjawiska globalizacji kultury, wielokulturowości współczesnych społeczeństw, tolerancji dla przedstawicieli innych kultur. Przeciwnicy przenikania obcych obyczajów zwracali uwagę na bogactwo polskiej kultury, sprzeczność obchodów Hallowen z polską tradycją i religią chrześcijańską, konieczność obrony jednej z największych wartości jaką jest polska tożsamość narodowa, której w przeszłości nie wykorzenili zaborcy i okupanci. Pojawiały się pytania z publiczności dotyczące wpływu obcych obyczajów na polską tradycję. Wyniki drugiego głosowania pokazały, iż bardziej przekonywująco przemawiali uczniowie kl 1i (opozycja) i to oni zostali zwycięzcami debaty. Po raz pierwszy w historii szkolnych debat wynik drugiego głosowania znacząco różnił się od głosowania pierwszego. Debata pokazała, iż uczniowie naszej szkoły pragną dyskutować na ważne tematy. Nasuwa się również wniosek, iż mimo wszechobecnej globalizacji oraz komercjalizacji Chrobrzacy wysoko cenią oraz szanują i kultywują polskie tradycje narodowe a nie tylko bezrefleksyjnie przyjmują obce zwyczaje.

Ewa Mundt , Marcin Ostaszewski



Strona 60 z 76«««60616263»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.