I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
piątek, 09.10.2015, 01:10 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

7 października br. odbył się szkolny etap Olimpiady Historycznej, w którym uczestniczyli reprezentanci kl. 1i oraz kl. 3i. Awans do drugiej części etapu szkolnego Olimpiady uzyskali: Kajetan Deskowski z kl. 1i oraz Martyna Krystman i Jan Skraburski z kl. 3i. Uczestnictwo w tym etapie olimpiady polega na napisaniu pisemnej pracy badawczej na jeden z siedmiu tematów przygotowanych przez Komitet Główny Olimpiady. Uczniom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnym etapie Olimpiady.

Zespól historyczny

piątek, 09.10.2015, 01:09 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 7 października 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbyły się warsztaty w ramach projektu „Błękitna krew”. Projekt realizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a jego celem jest upowszechnienie idei honorowego krwiodawstwa, świadomość posiadanej grupy krwi oraz korelacji grup krwi i ich konsekwencji wśród młodzieży. Szczególne działania skierowane są do uczniów o najrzadszej grupie krwi z czynnikiem Rh- promując ich gotowość do systematycznego oddawania krwi. Zajęcia edukacyjne obejmowały trwający jedną godzinę lekcyjną wykład i warsztaty prowadzone przez doktora Jaromira Dziela oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Po tych warsztatach, jak co roku w naszej szkole, odbędą się dwie akcje oddawania krwi - pierwsza już 8 października 2015 r., a druga na przełomie marca i kwietnia. Dzięki korelacji projektów: „Młoda Krew Ratuje Życie” koordynowanego przez gnieźnieński Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża oraz „Błękitna Krew”, uczniowie, którzy dwukrotnie oddadzą krew otrzymają bardzo ważny dokument identyfikacyjny – Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi wydaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

wtorek, 06.10.2015, 21:49 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

1 października na całym świecie obchodzony jest dzień wegetarianizmu. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w 1977 roku New Delhi w Indiach, podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego. Od ponad trzydziestu lat głównym celem tego dnia jest promocja wegetarianizmu. W obchody Światowego Dnia Wegetarianizmu wpisuje się również Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, który przypada na 2 października. To także rocznica urodzin Mahatmy Ghandiego, pioniera wegetarianizmu. Każdego roku 1 października na całym świecie wskazywane są korzyści płynące z tego sposobu życia, wolnego od okrucieństwa i przemocy wobec zwierząt, jakże istotnie wpływającego na nasze własne zdrowie i samopoczucie. Odbywają się liczne wydarzenia promujące wegetarianizm: występy artystyczne, poczęstunki wegetariańskie, marsze, pochody oraz przedstawienia i happeningi. Do Światowego Dnia Wegetarianizmu przyłączają się organizacje działające na rzecz ochrony zwierząt i środowiska naturalnego, zdrowego stylu życia oraz osoby, które we własnym zakresie organizują różnorakie przedsięwzięcia promujące wegetarianizm i model życia bez okrucieństwa.

Obchody tego dnia w naszej szkole odbyły się w piątek - 2 października. Przez cały dzień na małym holu można było kupić zdrowe, wegetariańskie potrawy za symboliczna cenę. II klasa medyczna zajmowała się całym przedsięwzięciem. Potrawy przygotowane przez klasy medyczne, zasmakowały uczniom naszej szkoły. Dzień był dobrze przyjęty przez szkolną społeczność. Nauczyciele również zasmakowali w naszych potrawach, szczególnie w ciastach marchewkowych i owsianych ciasteczkach (były nawet propozycje, żeby dzień ze zdrowymi potrawami organizować raz w miesiącu...)

poniedziałek, 05.10.2015, 21:26 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 30 września 2015r. uczniowie klas medycznych I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego wraz z Panią Profesor Beatą Jakubowską - Duszyńską wzięli udział w niesamowitej prelekcji prowadzonej przez absolwentkę Naszej Alma Mater Michalinę Drejzę - studentkę szóstego roku Akademii Medycznej w Poznaniu.
Dzięki niej mieliśmy możliwość dokładnego zapoznania się jak przebiegają studia medyczne oraz jakie staże na całym świecie są dostępne dla przyszłych lekarzy. Warto także zaznaczyć, że Michalina reprezentuje Międzynarodową Federację Studentów Medycyny w ONZ na stanowisku Dyrektora do spraw Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego w tym AIDS i HIV. Prelegentka przedstawiła nam na czym dokładnie polega jej praca oraz jakie są nowo podpisane postulaty Organizacji Narodów Zjednoczonych na najbliższe 15 lat.

Julia Kwitowska, 3B

czwartek, 01.10.2015, 00:12 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej to kolejna instytucja, której zasoby chcieli poznać uczestnicy projektu edukacyjnego Skarby przeszłości.
Ponad czterdziestu uczniów z gnieźnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w lekcji muzealnej "Spotkanie ze starą księgą". Naszą szkołę reprezentowały: Maria Olszanowska z kl.2A, Kasia Klimkiewicz i Wiktoria Trzosek z kl.2B, Roksana Beczek z kl.2E oraz Monika Malerowicz z kl.3B.
Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia historii pisma i czerpania papieru. Później przyszła pora, aby zobaczyć, dotknąć (oczywiście w rękawiczkach) stare księgi (Biblię, mszały, modlitewniki). Wertując karty tych dzieł mogli podziwiać przepiękne inicjały, zdobienia, odręczne zapiski na marginesach ksiąg.
Dla wielu uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć i dotknąć stare księgi.
Lekcja muzealna zbiegła się z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Uczniowie podjęli się próby odczytania tekstów staropolskich. Jak się okazało, nie było to wcale łatwe. Trzeba też było się zmierzyć z odczytaniem dat zapisanych cyframi rzymskimi.
Był też czas na wykazanie się pomysłowością, kreatywnością. Każda grupa projektowa została poproszona o wykonanie inicjału dowolnej litery. Wykonane prace będzie można obejrzeć na Fanpage'u Biblioteki Pedagogicznej. Do 20 października można będzie głosować na najciekawszy inicjał. Zapraszamy do lajkowania na inicjały naszej grupy! Zagłosuj
Renata Frasz




Strona 72 z 76«««72737475»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.