I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
środa, 02.03.2016, 00:40 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

29 lutego br. klasa 2e prezentowała projekt edukacyjny, związany z 1050 rocznicą chrztu Polski. Prezentacja projektu stanowiła swoisty wstęp do uroczystych obchodów tego doniosłego wydarzenia, które odbędą się w Gnieźnie w marcu i kwietniu br. Uczennice przedstawiły źródła historyczne, związane z początkami naszej państwowości. Następnie zaprezentowano wierzenia pogańskie przed przyjęciem przez Polskę chrztu, przyczyny, okoliczności i skutki chrztu księcia Mieszka. Jedna z grupa odegrała scenkę obrazującą zaślubiny Mieszka i Dąbrówki oraz ceremonie chrztu księcia Polan. W trakcie prezentacji projektu można było także dowiedzieć o zwyczajach kulinarnych epoki średniowiecznej oraz uraczyć specjałami tejże kuchni, takimi jak np. podpłomyki czy kasze. Atrakcyjna forma prezentacji pozwoliła uczniom ugruntować wiedze historyczną oraz przygotować się do wydarzeń związanych z 1050 rocznicą chrztu Polski.

Ewa Mundt

wtorek, 01.03.2016, 01:17 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W sobotę 27.02.2016 uczniowie klas trzecich udali się na Jasną Górę, aby pomodlić się w intencji przyszłych egzaminów.
Wczesna godzina zbiórki nie przestraszyła naszych maturzystów. O 4.30 wyruszyliśmy z Gniezna, aby o godz. 10.00 wysłuchać konferencji skierowanej do uczniów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św., po której nastąpił akt zawierzania maturzystów Matce Bożej. Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem drogi krzyżowej. - Przeszliśmy w milczeniu i modlitwie czternaście stacji tego pasyjnego nabożeństwa.


poniedziałek, 29.02.2016, 01:14 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W piątek, 26 marca w czytelni biblioteki naszego Liceum odbyły się eliminacje do VII Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poznańskie dziewiątki”. Tym razem hasło przewodnie brzmi: „Miłość niejedno ma imię”.
Usłyszeliśmy wiersze W. Szymborskiej, T. Borowskiego, A. Mickiewicza, A. Osieckiej, A. Świrszczyńskiej, S. Staszewskiego. Jury w składzie: p.prof. Małgorzata Małkowska, p.prof. Dorota Waraczewska, p.prof. Beata Kozłowska wyłoniło zwycięzców. Naszą Szkołę 2 marca w VII LO w Poznaniu reprezentować będą: Mikołaj Wojciechowski (klasa 1C), Patryk Czerniawski (klasa 1I), Nokolas Mikołajewski (klasa 3a)
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom życzymy powodzenia.

poniedziałek, 29.02.2016, 01:10 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Kolejna z cyklu szkolnych debat oksfordzkich odbyła się w czytelni szkolnej 26 lutego br. i została zorganizowana w ramach przygotowań do Warsztatów Chrześcijańskiej Wolności, które odbędą się w marcu w związku z odbywającym się w naszej szkole X Zjazdem Gnieźnieńskim. Na warsztatach tych będą miały miejsce dyskusje wokół idei przewodniej jaką jest szeroko rozumiane pojęcie wolności. Debata oksfordzka odbyła się w ramach przygotowań do zjazdowego warsztatu p.t. Dlaczego małżeństwo a nie luźne związki? Teza debaty brzmiała: Małżeństwo jest potrzebne – za i przeciw. Przedstawiciele klas 2i oraz 3i dyskutowali na temat zalet i wad małżeństwa i tzw. wolnych związków. Zwracano uwagę na prawne i finansowe aspekty relacji dwojga osób, odwoływano się do odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz wzajemnego szacunku. Zwracano uwagę na zwiększającą się liczbę rozwodów oraz współczesne dążenia młodych ludzi, pragnących samorealizacji. Bardzo aktywny udział w debacie wzięła publiczność, której przedstawiciele wypowiadali się zarówno w obronie małżeństw – podkreślając ich wartość, jak i wolnych związków. Po debacie pozostał pewien niedosyt dyskusji, który wielu uczestników zaspakajało poprzez indywidualne rozmowy na omawiany temat. Po raz kolejny cel debaty jakim jest pobudzenie młodych ludzi do myślenia i obrony swoich racji oraz kształtowanie umiejętności odparcia argumentów oponenta został w pełni zrealizowany.

Ewa Mundt, Marcin Ostaszewski

piątek, 26.02.2016, 00:22 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb



Dnia 6 lutego 2016 r w ZSP Nr 2 odbył się finał eliminacji powiatowych XIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK. Uczniowie naszego liceum zajęli czołowe miejsca kwalifikując się jednocześnie do finału wojewódzkiego tego konkursu. W klasyfikacji klas pierwszych I miejsce zajął Wojciech Franek z klasy 1c, natomiast w klasyfikacji klas drugich I miejsce – Szymon Filipiak z klasy 2c, III miejsce – Filip Nyka również z klasy 2c. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się również: Damian Wędzikowski i Wojciech Korzybski z klasy 2g oraz Piotr Król z klasy 2c.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale wojewódzkim tego konkursu.


Strona 49 z 76«««49505152»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.