I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
piątek, 27.11.2015, 20:25 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

25 listopada odbył się szkolny etap Olimpiady Solidarności. Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas drugich. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 15 uczniów. Rozwiązywali oni test składający się z 25 pytań. Awans do etapu wojewódzkiego uzyskały uczennice klasy 2i: Katarzyna Bakalarz oraz Dominika Witucka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zespól historyczny



środa, 25.11.2015, 23:19 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie wraz ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie zorganizowały dla młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów Gnieźnieńskie Młodzieżowe Forum Ekologiczne, które odbyło się w dniu 20 listopada 2015 r. o godz. 11 00 w Centrum Kultury EsTeDe przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie. Ta cykliczna impreza organizowana jest od wielu lat i poświęcona popularyzacji ważnych zagadnień z zakresu ochrony środowiska i promocji lokalnych działań ekologicznych. Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem „Ekofilozofia czyli jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym”.

Uczestnicy forum wysłuchali wykładów pt.:
- „Co to jest Probiotechnologia? Pożyteczne mikroorganizmy dla człowieka i środowiska” przedstawi Pan Sławomir Gacka Prezes Probiotics Polska Sp. z o.o.
- „Regionalne osobliwości świata roślin – przykłady zagrożeń, ochrona” Przedstawi Pan Maciej Jędrzejczak Prezes Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Aby zwiększyć aktywność młodzieży ogłoszono Konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „Zmień swoje życie na bardziej eko – 10 zasad ekologicznego stylu życia”, którego rozstrzygnięcie wraz z wręczeniem nagród odbyło się podczas Forum. Uczniowie naszej szkoły także zostali wyróżnieni w konkursie:
• III miejsce Jagoda Szkudlarek kl. I b
• wyróżnienie Agata Andrzejewska kl .I b
Dostały cenne nagrody w postaci MP4 i MP3. Poza tym naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z kl. 2a i 1b.



wtorek, 24.11.2015, 21:40 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 18 listopada 2015r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbył się wykład pani dr hab. Aliny Mądry z Katedry muzykologii na Wydziale Historii UAM Poznań pt. ,,Na dworze i w kościele. Rola muzyki w XVII i XVIIIw. w Rzeczypospolitej''. Prelegentka swoje wystąpienie rozpoczęła od pytań skierowanych do uczniów ILO z klasy 3e, 3d,1e,2e. Pytania dotyczyły kwestii uczestnictwa młodzieży w koncertach zespołów kameralnych, chórów i orkiestr. Następnie prelegentka przedstawiła jak w XVII i XVIIIw. wyglądał zespół muzyki dawnej na przykładzie Gniezna (Katedry gnieźnieńskiej) i Krzeszowa. Pani doktor omówiła w jaki sposób budowano dawniej instrumenty muzyczne, a jak teraz tworzy się ich repliki. Uczniowie zostali zapoznani z dziejami muzyki na dworach i w kościołach za czasów panowania Augusta II, Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szczególnie prelegentka podkreśliła rolę i znaczenie kapeli królewskiej oraz tzw. burs muzycznych. Pani doktor wymieniła kilka pozycji książkowych dotyczących historii muzyki np. Aleksandra Polińskiego, autora ,, Dzieje muzyki polskiej'', jako o pierwszej książce poruszającej zagadnienie muzyki w Gnieźnie. Uczniowie podczas wykładu poszerzyli swoją wiedzę nt. Jana Sebastiana Bacha, Jana Klemensa Branickiego i pałacu rodziny Branickich w Białymstoku (zwanym Wersalem Północy). Ponadto pani doktor omówiła znaczenie muzyki w życiu magnatów i szlachty, ponieważ muzyka zawsze im towarzyszyła np. w wyprawach wojennych, czy też podczas podróży szlachty na obrady sejmowe. Młodzież w czasie wykładu zapoznała się z rolą muzyki w zakonach męskich i żeńskich w XVII i XVIIIw. np. u Norbertanek w Strzelnie. Jasna Góra została przedstawiona przez prelegentkę jako skarbnica 2000 rękopisów muzycznych i dawnych instrumentów muzycznych. Ponadto Poznań został ukazany jako kolebka pięknej muzyki sakralnej granej w kolegium św. Marii Magdaleny. Na koniec prelegentka przedstawiła sylwetkę Franciszka Ścigalskiego jako organizatora życia muzycznego w Poznaniu i w Gnieźnie. Podczas wykładu zostały zaprezentowane fragmenty muzyczne dawnych pieśni religijnych.

Maria Magdalena Nowak

poniedziałek, 23.11.2015, 23:49 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W listopadzie uczniowie klasy 2i udali się na wycieczkę do Torunia w ramach lekcji przyrody. Pierwszym przystankiem była Centrum Astronomii uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem. Mieliśmy okazję zobaczyć największy w Polsce radioteleskop oraz teleskop optyczny. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o ich zastosowaniu, a także o czynnikach utrudniających im pracę. Potem odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy" w Toruniu, gdzie mogliśmy praktycznie i w bardzo ciekawy sposób poznawać prawa fizyki. Następnie w Planetarium obejrzeliśmy seans „W poszukiwaniu życia”. Na koniec wycieczki przeszliśmy się ulicami Starego Miasta i oczywiście kupiliśmy tradycyjne toruńskie pierniki. Mimo niesprzyjającej pogody wyjazd był udany. Poszerzyliśmy swoją wiedzę, a także miło spędziliśmy czas w mieście wielkiego astronoma.

niedziela, 22.11.2015, 17:19 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb



Dnia 19 listopada 2015r. po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły przystąpili do Olimpiady Języka Hiszpańskiego. Wzięło w niej udział 14 osób, uczniów klas drugich oraz trzecich.
Z wielką przyjemnością ogłaszamy laureatów I etapu Olimpiady Języka Hiszpańskiego. Wiemy już, kto uzyskał największą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników i tym samym będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu

1. miejsce: Klaudia Malan
2. miejsce: Magdalena Mądrowska
3. miejsce: Agata Superczyńska
4. miejsce: Bartłomiej Gawrecki
5. miejsce: Karolina Jędrzejewska

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, z pewnością była to świetna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe, a laureatom serdecznie gratulujemy!


Strona 62 z 76«««62636465»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.