I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
poniedziałek, 30.11.2015, 22:50 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 28 listopada 2015 r w naszej szkole odbył się I stopień eliminacji powiatowych XIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK.
W I etapie brało udział 5% uczniów klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących oraz klas pierwszych, drugich i trzecich techników i zasadniczych szkół zawodowych – ogółem ok. 160 osób. Do kolejnej części kwalifikuje się 25% osób z etapu pierwszego. II etap odbędzie się w lutym, a w kwietniu - finał wojewódzki. Doświadczenia lat ubiegłych dowodzą, że w finale tym bierze udział znacząca grupa uczniów powiatu gnieźnieńskiego.
Koordynatorami tego konkursu na terenie naszego powiatu od trzech lat są nauczyciele naszej szkoły.
Celem konkursu jest przede wszystkim: popularyzacja matematyki wśród młodzieży, powszechny udział uczniów w konkursie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, doskonalenie umiejętności matematycznych, motywowanie uczniów do systematycznej pracy, a także wyłonienie talentów matematycznych.
Arkusz konkursowy składał się w przypadku liceum i technikum z 10 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru, 10 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru i 4 zadań otwartych, a w przypadku zasadniczej szkoły zawodowej: z 20 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru i 4 zadań otwartych. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 120 minut.
Warto podkreślić, że jest to jedyny konkurs, który skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych różnych szczebli (klasy pierwsze i drugie liceów ogólnokształcących oraz pierwsze, drugie i trzecie techników i szkół zawodowych).
Wyniki I etapu powiatowego poznamy wkrótce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki.

poniedziałek, 30.11.2015, 22:49 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 27 listopada br. odbył się szkolny konkurs czytelniczy z języka hiszpańskiego na podstawie czasopisma dla młodzieży „Chicos”, dostępnego w naszej bibliotece szkolnej ;)
Uczestnicy zapoznali się ze wskazanymi artykułami z kilku numerów hiszpańskojęzycznego czasopisma, a następnie w trakcie konkursu odpowiadali na 30 pytań testowych.

Oto wyniki ich zmagań:
1. miejsce: Martyna Krystman kl.3i
2. miejsce: Klaudia Malan kl.3e
3. miejsce: Agata Superczyńska kl.3c
Oraz wyróżnienia dla Agaty Domeradzkiej z kl.2a, Macieja Stefańskiego z kl.1i oraz Olgi Krajniak z kl.2a.

Gratuluję laureatom, a wszystkim uczestnikom dziękuję za przybycie!

Aneta Seemann

poniedziałek, 30.11.2015, 22:26 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 27 listopada br. klasa 3I wraz z opiekunem Panią Profesor Ewą Mundt miała okazję uczestniczyć jako publiczność w procesie, który odbył się w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Sprawa karna wzbudziła wśród uczniów wiele emocji i stała się powodem do dyskusji. Oprócz wrażeń wizyta w sądzie dostarczyła również przydatnych informacji dotyczących przebiegu procesu sądowego, który Chrobrzacy mieli okazję obserwować na własne oczy. Pani Sędzia otworzyła przewód sądowy, wyjaśniając kogo dotyczy sprawa i jaki ma ona charakter. Przedstawiła również strony postępowania – Panią Prokurator i Oskarżonych wraz z ich obrońcami. Następnie, Pani Prokurator przedstawiła akt oskarżenia, po czym nastąpiło odczytanie poprzednich stanowisk oskarżonych oraz składanie przez nich obszernych wyjaśnień. W toku sprawy powoływani byli liczni świadkowie, którym pytania były zadawane przez Oskarżycielkę Posiłkową oraz Adwokatów. W toku sprawy, mieliśmy okazję poznać kolejne etapy procesu sądowego, faktyczny jego przebieg oraz zadania każdej ze stron postępowania. Zdobyta wiedza pomogła wielu uczniom upewnić się w decyzji o rozpoczęciu studiów na wydziale prawa. Miejmy nadzieję, że kiedyś uda nam się brać czynny udział w podobnych sprawach jako sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy!

Martyna Krystman

poniedziałek, 30.11.2015, 22:26 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

24 listopada 2015 r. braliśmy udział w wykładzie w Poznaniu na temat: "Co można a czego nie na Facebooku?". O godzinie 15.30 wyjechaliśmy z Gniezna autokarem i po mniej więcej godzinie podróży dojechaliśmy. Od razu zachwyciliśmy się Wydziałem Prawa i Administracji, na którym odbywał się wykład. Chwilę po godzinie 17.00 dr Jakub Karpiński rozpoczął, a my zamieniliśmy się w słuch (zwłaszcza, że dla większości z nas był to pierwszy prawdziwy wykład w życiu). Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zaczynając od typowo prawniczych pojęć jak np. prawa autorskie i utwór ( chodzi tu o wszelkie teksty, patenty czy wynalazki, które mogą być objęte ochroną praw autorskich) a kończąc na wiadomościach co można umieszczać na Facebooku, a czego nie... a raczej za co możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Wykładowca ilustrował swą wypowiedź nie tylko wyjętymi z kodeksu paragrafami, ale również konkretnymi przykładami sporów prawnych, które toczą się w świecie gwiazd, koncernów samochodowych czy filmowych. Chociaż ogrom przekazanych informacji mógł niekiedy przytłaczać, to całe spotkanie uznaliśmy za ciekawe i pouczające. Zaskoczyło nas mile także to, że prelegent zachęcał słuchaczy do zadawania pytań, na które starał się później wyczerpująco odpowiedzieć. Wykłady trwały do godziny 19.00, a w Gnieźnie byliśmy parę minut po 20.00.

Kacper Kropaczewski 2i

piątek, 27.11.2015, 20:27 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W czwartek, 26. listopada, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie wystąpiła międzynarodowa grupa teatralna z praskiego „The Bear Educational Theatre” z edukacyjnym przedstawieniem „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Uczniowie mieli szansę uczestniczyć w interaktywnym spektaklu w j. angielskim i doskonalić własne kompetencje językowe poprzez aktywny odbiór sztuki. Wykorzystana w przedstawieniu metoda dramy opierająca się na uczeniu aktywnej twórczości, doskonaleniu umiejętności współpracy z innymi ludźmi oraz umiejętności interpersonalnych, społecznych i obywatelskich, zachęca do nauki języka. To unikatowe uatrakcyjnienie zajęć poprzez zabawę i metoda kształtowania osobowości człowieka poprzez rozwijanie wyobraźni i wrażliwości. „Opowieść wigilijna” zachęca do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem, co w obliczu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie cenne.



Strona 61 z 76«««61626364»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.