I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
niedziela, 22.11.2015, 17:14 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W czwartek, 19. listopada, w 500 szkołach w całej Polsce kilka tysięcy nastolatków z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pisało opowiadania w języku angielskim w ramach konkursu ‘WRITE ON’ na etapie wewnątrzszkolnym. Również Chrobrzacy stanęli w szranki i zmagali się z opowiadaniem, rozpoczynającym się słowami: "Sasha wished (s)he had remembered to bring her/his phone". Organizatorem było Cambridge English Language Assessment, będące częścią Cambrigde University. Celem konkursu jest podniesienie poziomu pisania w języku angielskim wśród nastolatków. Do wygrania cenne iPady, zatem trzymamy kciuki za naszych pisarzy.

Mariola Serowy-Ziółkowska

środa, 18.11.2015, 00:31 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb



Jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością myślenia algorytmicznego oraz znajomością podstawowych zagadnień z zakresu informatyki.
Uczniowie brali również dział w przygotowaniach do tego konkursu, które odbywały się w ramach projektu Ogólnopolskiej Akademii Programowania.


niedziela, 15.11.2015, 23:39 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 10. listopada świętowano w naszej szkole Święto Niepodległości.
97. rocznica odzyskania niepodległości została zaakcentowana poprzez odświętne stroje uczniów i nauczycieli ozdobione rozetkami. Podczas dużej przerwy w holu szkoły zgromadzona licznie publiczność wysłuchała pieśni patriotycznych w nowych aranżacjach. Zespół "Solutions" w składzie: Jakub Franczak, Marcin Sypniewski, Mikołaj Wojciechowski z kl.1c oraz Łukasz Igliński z kl.1a brawurowo wykonał m.in takie utwory patriotyczne jak: "Serce w plecaku" czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Występ młodych artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności szkolnej.

Słowa Stanisława Wyspiańskiego "Polska to jest wielka rzecz" stanowiły motto akademii, która odbyła się tego samego dnia o godzinie 13.00 w auli szkoły z udziałem zaproszonych gości, dyrekcji oraz uczniów i nauczycieli szkoły.
Uroczystość poprowadzili: Anna Wojciechowska z klasy 1i oraz Dawid Ptak z kl. 2b
W jej trakcie wręczono nagrody w Szkolnym Konkursie Niepodległościowym, w którym triumfowali uczniowie klas humanistyczno - lingwistycznych oraz klasy akademickiej. I miejsce zajął Jan Skraburski z kl 3i, II miejsce zdobyła Dominika Witucka z kl.2i, a III miejsce - Kajetan Deskowski.
Młodzież z klasy 2i, 3c i 3i przygotowała ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą historii wyzwolenia Polski.
W części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem pani Beaty Przybylskiej wystąpił Patryk Chyła z kl.1e, który w roli Stańczyka podkreślał jak ważna jest wolność i niepodległość.
W podniosłej atmosferze zgromadzeni w auli wysłuchali fragmentów poezji, refleksji o tym co ponadczasowe i nieprzemijające w wykonaniu Sandry Cieślewicz z kl.2e, Kai Kędziory z kl.1fg oraz Jana Gumiennego z kl.1e.
Warte podkreślenia jest to, iż młodzież z dużym zaangażowaniem recytowała teksty i stworzyła swoim występem nastrój powagi, refleksji i wzruszenia. Oprawę muzyczną uroczystości wspaniale dopełnił chór szkolny pod kierownictwem ks. Andrzeja Januchowskiego oraz Stanisław Majewski z kl.2c, wirtuoz fortepianu.
Nad całością czuwali p.Janusz Zawadzki, p.Marcin Ostaszewski i p.Renata Frasz
Uroczystość spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zgromadzonej publiczności i była powtórnie prezentowana w popołudniowych godzinach także dla mieszkańców Gniezna.

Renata Frasz

niedziela, 15.11.2015, 23:32 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W piątek 6.listopada br. w Muzeum Początków Państwa Polskiego mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę wśród kilkunastu wspaniałych dzieł sztuki i w cieniu ogromnego abakanu kontemplować sztukę i czas – bo taki tytuł właśnie nosiła wystawa, której my – uczniowie klas 1e i 1i mogliśmy być częścią.
Efektem naszej wspólnej pracy jest krótki film, prezentujący sztukę od strony współczesnej – w dobie wszechobecnej technologii i pędu życia, gdy większość z nas nie ma czasu na sztukę. Pół żartem, pół serio udało nam się uchwycić to, co najistotniejsze, a co często ucieka nam wszystkim między godzinami pełnego obowiązków dnia. Nie chcę jednak zdradzać ,co to jest – to każdy musi zobaczyć sam na tej wspaniałej wystawie, która dostępna jest w MPPP od 6 listopada do 28 lutego 2016 r.
Co ciekawego,zatem można tam zobaczyć? Wystawa „Sztuka i czas” opiera się m.in. na kilkunastu portretach przedstawiających członków magnackich rodów z minionych stuleci, dziełach Wojciecha Podlaszewskiego, Włodzimierza Habla, rysunkach Zygmunta Warczygłowy oraz pracach wielu innych równie wspaniałych artystów. Wśród nich znalazł się także abakan Magdaleny Abakanowicz wykonany specjalnie dla naszego muzeum. Robi on niesamowite wrażenie w tak niewielkiej przestrzeni ,w jakiej można go obecnie podziwiać. Zakres wystawy obejmuje także malownicze pejzaże z okolic Lednogóry.
Myślę, że dobrze jest czasem móc zatrzymać się i mimo licznych obowiązków znaleźć chwilę na kontemplację tych wspaniałych dzieł. Dobrze jest czasem móc wejść do sali po brzegi wypełnionej sztuką i zatrzymać się wśród zapachu farby i starych obrazów.

Ola Kondela 1e

niedziela, 15.11.2015, 23:30 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Teatr Polski uraczył nas tym razem sztuką pt. „Reisenfieber, czyli podróż w nieznane” w reżyserii P.Rowickiego. Jeśli ktoś pamięta „Podróż za jeden uśmiech” z Dudusiem i Poldkiem w rolach głównych, tym bardziej świetnie się bawił, bowiem spektakl to ciąg dalszy przygód bohaterów tylko …. już dorosłych i trochę sfrustrowanych. Choć przedstawienie w formie przypominało farsę, to jednak problemy były tylko z pozoru lekkie i zabawne. Dla młodej widowni był to również pretekst do refleksji na temat niespełnionych marzeń i uciekającego czasu. Już czekamy na następną przygodę teatralna.


Strona 63 z 76«««63646566»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.