I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
niedziela, 15.11.2015, 23:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 11 listopada 2015r. delegacja uczniów, poczet sztandarowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego wraz z panią Dyrektor Bogusławą Młodzikowską uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w bazylice prymasowskiej w intencji Ojczyzny. Następnie odbyła się część oficjalna pod pomnikiem B. Chrobrego i złożenie wiązanek kwiatów. Z okazji obchodów Święta Niepodległości odbył się bieg patriotyczny ulicami miasta Gniezna.

Maria Magdalena Nowak

niedziela, 15.11.2015, 23:26 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 9 listopada 2015r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego klasy : 2A, 2C, 2G, 1C wzięły udział w nietypowej lekcji historii, przeprowadzonej przez Pana Ramzesa Temczuka nt. „Działalności grup rekonstrukcji historycznej na terenie Gniezna i okolic''. Prelegent w barwny sposób omówił zakres działania, osiągnięcia, oraz zaangażowanie w krzewieniu historii i patriotyzmu takich grup rekonstrukcji historycznej jak np. „Garnizon Gniezno'' czy też ,,Dragoner''. Ponadto prelegent przedstawił historię oddziałów, które stacjonowały lub były związane z Gnieznem w okresie międzywojennym. Były to:

a) 69 Pułk Piechoty, który został sformowany najpierw w 1919r. na bazie pojedynczych oddziałów powstańczych i nosił najpierw nazwę 11 Pułk Strzelców Wielkopolskich, przemianowany na 69 Pułk Piechoty w 1920r. W czasie wojny 1939r. wchodził w skład 17 Dywizji Piechoty walczącej w ramach Armii Poznań.

b) 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego został sformułowany także w 1919r. najpierw jako 3 Pułk Ułanów Wielkopolskich. W okresie międzywojennym stacjonował m.in w Gnieźnie i Lesznie.

Uczniowie podczas tej lekcji mogli poszerzyć swoją wiedzę nt. szlaku bojowego wspomnianych oddziałów, odznaczeń, poznać losy dowódców. Prelegent zachęcał uczniów, aby zaangażowali się w grupy rekonstrukcji historycznej, ponieważ poznają wtedy historię na żywo uczestnicząc w niej samemu. Na koniec lekcji prelegent wspomniał także o istnieniu Ochotniczej Armii Wielkopolskiej, czyli o organizacji paramilitarnej mającej na celu przygotowanie jej członków na wypadek konfliktu zbrojnego, ale także na wypadek klęski żywiołowej, czy też na wypadek ataku terrorystycznego.

Maria Magdalena Nowak

wtorek, 10.11.2015, 18:32 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Sukcesem zakończył się IX Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie. Etiuda wyreżyserowana przez Eryka Stelmaszyka zyskała uznanie jurorów i publiczności. Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gniezna za Najlepszy Film z Pierwszej Stolicy Polski „Klaudiusz” (statuetka) wręczył reżyserowi filmu Prezydent Miasta Gniezna, p. Tomasz Budasz.



poniedziałek, 09.11.2015, 22:19 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Polish flag with coat of arms

Zapraszamy wszystkich Państwa
na uroczystość z okazji
Święta Niepodległości, która odbędzie się we wtorek 10.11.2015
o godz. 17.00 w auli szkoły.


poniedziałek, 09.11.2015, 22:16 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

CONCURSO DE LECTURA EN LA LENGUA ESPAÑOLA

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE CZYTELNICZYM NA PODSTAWIE CZASOPISMA “CHICOS”
27 LISTOPADA 2015r. (PIĄTEK) O GODZINIE 10:00
(w bibliotece szkolnej).


W konkursie może wziąć każdy uczący się języka hiszpańskiego, wystarczy wcześniej zapoznać się z następującymi artykułami:
1. Personajes. “Lana del Rey”. (Nr 3)
2. Eventos. “El Entroido”. (Nr 4)
3. Encuesta. „Un, dos, tres...¡Expo!”. (Nr 5)
4. En la naturaleza. “El volcán Mombacho”. (Nr 6)
5. Eventos. „Fiestas de primavera”. (Nr 5)

ZNAJDŹ W CZASOPISMACH WSKAZANE ARTYKUŁY, PRZECZYTAJ JE UWAŻNIE I ZAPAMIĘTAJ JAK NAJWIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW;)
Czasopisma dostępne są w bibliotece szkolnej.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa u p. Anety Seemann i Izabelli Kostrzewy do 20 listopada 2015r.




Strona 64 z 76«««64656667»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.