I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
poniedziałek, 02.11.2015, 22:23 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

21 października klasy 1b i 1c wyruszyły na niecodzienną wycieczkę. Mieliśmy słoneczną, jesienną pogodę, dlatego wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknego Torunia z urzekającą starówką. Oczywiście były także toruńskie pierniki. Dzięki ks. Sebastianowi Huebnerowi zwiedzaliśmy studio radiowe i telewizyjne. Czworo uczniów, a także nasi opiekunowie (ks. Sebastian oraz p. prof. Beata Kozłowska) mieli okazję wystąpić na antenie radiowej i przy okazji pozdrowić swoich najbliższych, oczywiście także klasy czekające w radiowej kaplicy. Byliśmy także gośćmi TV Trwam. Nie tylko wysłuchaliśmy ciekawych informacji na temat nagrywania programów, ale także wczuliśmy się w rolę redaktorów, a nawet kamerzystów. Byliśmy także w wyższej szkole komunikacji społecznej. Oprowadzający nas studenci pokazali nam aulę, salę gimnastyczną, a nawet pokoje studenckie. Była to ciekawa wycieczka edukacyjna, a przy tym lepiej się poznaliśmy.

sobota, 31.10.2015, 16:45 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W dniach 22 – 23 października klasy druga oraz trzecia kulturowo – medialna, pod opieką pań profesor: Ewy Pogodzińskiej, Agaty Klinger oraz Moniki Kropaczewskiej – Kasprzak udały się na wycieczkę obejmującą dwa ważne polskie miasta: Warszawę i Łódź. Wyjazd o tyle oryginalny, iż jego program zakładał zwiedzanie tych miejsc pod typowo kulturowym kątem.
Wizytę w stolicy naszego kraju rozpoczęliśmy od Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera, gdzie po raz pierwszy mogliśmy wejść za kulisy i poznać krok po kroku tajniki przygotowywania spektakli, np. dowiedzieliśmy się, jak trudnym i żmudnym procesem jest budowanie scenografii, rekwizytów i szycie kostiumów. Wszystko to udowodniło, że za finalnym sukcesem teatru stoi mnóstwo osób dbających o każdy szczegół.
Kolejnym punktem programu było Woronicza 17, siedziba Telewizji Polskiej. Tam zostaliśmy oprowadzeni po studiach nagraniowych kilku popularnych programów i zapoznano nas z historią telewizji w ogóle.
Kończąc zwiedzanie Warszawy, udaliśmy się do nowo otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Każdy w indywidualnym zakresie spacerował po ośmiu ścieżkach tematycznych, które przybliżały historię tej grupy etnicznej na przestrzeni tysiąca lat.
Następnego dnia wyruszyliśmy do Łodzi, by odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc w historii polskiego kina, mianowicie Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi
(in. łódzką filmówkę). Oprowadzeni po kilku wydziałach, dowiedzieliśmy się, ilu uczniów kształci szkoła, jak dużym zainteresowaniem się cieszy, a także jak wygląda proces rekrutacji. Dla uczniów wiążących swą przyszłość z filmem ta wizyta okazała się bardzo przydatna.
Jako że Łódź to nie tylko miasto filmu, ale także bajek, uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych przez Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Mogliśmy dzięki temu przenieść się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie o ówczesnych bohaterach, takich jak Miś Uszatek. Co więcej, tworzyliśmy własne, animowane teledyski, których efekty końcowe zaskoczyły niejednych.
By na własne oczy doświadczyć specyfiki Łodzi, wraz z panią przewodnik spacerowaliśmy ulicami, docierając do tej najważniejszej – Piotrkowskiej; znajduje się tam m.in.: słynna ławka Tuwima, przy której ochoczo robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Ów spacer pokazał, jak nieoczywistym i wielokulturowym miastem była Łódź w okresie swojej świetności.
Choć wyjazd był krótki, bo dwudniowy, to dzięki niemu mieliśmy okazję poznać oba miasta z zupełnie innej perspektywy. Bez wątpienia i Warszawa, i Łódź były świadkami wielu przemian historycznych, co wszystkim nam udało się dostrzec. Przede wszystkim, wycieczka pozwoliła nam poznać piękno ojczystego kraju od kulturowo – filmowej strony, byśmy stali się opozycją do „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Znamy bardzo dobrze i doceniamy!

Magdalena Mądrowska, 3e



W GALERII POJAWIŁY SIĘ NOWE ZDJĘCIA. ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA.

piątek, 30.10.2015, 00:01 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 21.10.2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno - Odzieżowych w Gnieźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Nasza reprezentacja w składzie Joanna Szewczyk 3b, Aleksandra Kaczmarek 1a i Joanna Zdanowska 1a po zaciętej walce wywalczyła 3 miejsce.

czwartek, 29.10.2015, 23:55 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W ramach oferty edukacyjnej oraz przy współpracy Stowarzyszenia NHEF i poznańskiego kina Muza uczniowie klas kulturowo-medialnych rozpoczęli kolejny sezon spotkań z kinem. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Tym razem uczniowie Szesnastki wzięli udział w pokazie nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu J. Campion „Fortepian”. Po projekcji podjęto dyskusję na temat walorów kina kobiecego, roli tytułowego instrumentu i pasji. Uwagę młodych widzów przykuła przemiana jednego z bohaterów oraz sposób jej zaprezentowania na tle dzikiej przyrody. Wielu wzruszeń dostarczyła też muzyka jako narzędzie komunikacji ze światem. Cykl spotkań z kinem niekomercyjnym to prawdziwe wyzwanie dla adeptów sztuki filmowej przygotowujące do tworzenia własnych etiud.


czwartek, 29.10.2015, 23:52 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

21 października uczniowie z klas IIG i IIC udali się na Wydział Fizyki UAM w Poznaniu, aby wziąć udział w wykładzie pt. “Przekraczamy granice wyobraźni”, prowadzonym przez dr. hab. Wojciecha Florka. Tematem rozważań była szczególna teoria względności Einsteina. Przez 45 minut nasi ścisłowcy wytężali mózgi, aby zrozumieć transformację Galileusza i Lorenza, doświadczenia Michelsona czy też to, dlaczego z punktu widzenia pasażera czas w pociągu płynie wolniej. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ nie jest łatwo pojąć rzeczy, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Po prelekcji podzieleni według klas Chrobrzacy udali się na zajęcia z akustyki oraz fizyki w medycynie. Wszyscy wrócili do domów z głowami przepełnionymi nowo nabytą wiedzą.

Karolina Trojan, IIG



Strona 67 z 76«««67686970»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.