I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
czwartek, 22.10.2015, 23:37 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Poetka Anna Kamieńska była bohaterką literackiego spotkania, które rozpoczęło w czytelni I Liceum cykl „Rocznicowych Czytań”. We wtorek 20. października, po południu, młodzi i starsi pasjonaci literatury delektowali się tutaj poezją i dzielili wiadomościami o życiu i twórczości Anny Kamieńskiej.
Gośćmi spotkania byli: Krzysztof Szymoniak, poeta, krytyk literacki, pierwszy redaktor naczelny „Nowego Nurtu”, wykładowca akademicki, a także fotograf i dziennikarz, który nakreślił zebranym metafizyczny portret poetki, oraz Eliza Falco – Lipska, miłośniczka poezji, która zapoczątkowała „Rocznicowe czytania” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Ciekawym elementem spotkania była prezentacja na temat poetki przygotowana przez Zuzannę Dominiczak, uczennicę 3. klasy I LO. Po niej czytano wiersze i rozmawiano nie tylko o naznaczonej cierpieniem twórczości poetki, ale także jej niełatwym życiu i niezwykle głębokich i szczerych przemyśleniach, które Kamieńska „przelewała” na papier. Każdy kto przyszedł na spotkanie mógł przeczytać wybrany przez siebie wiersz, albo „poczęstować się poezją”, rozwieszoną wzdłuż schodów prowadzących do czytelni. Spotkanie zakończyło się wspólną herbatką i ciastkiem, a dyskusjom o literaturze i wzajemnym jej przenikaniu się z zawiłościami życia nie było końca.
Tego samego dnia na dużej przerwie w holu szkoły uczennice klasy 2e przygotowały happening, który był zapowiedzią popołudniowego spotkania. Przy akompaniamencie gitar Roberta Guziołka i Piotra Króla, Sandra Cieślewicz, Joanna Grzegorzewicz, Daria Kotecka, Izabela Wolek i Agata Zaprzałka czytały poezję Anny Kamieńskiej. Rozdając wiersze na małych karteczkach, poezję „uwalniała” i na spotkanie zapraszała Martyna Krystman.

Joanna Gronikowska

środa, 21.10.2015, 00:36 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

18 października zakończył się w Gnieźnie V Festiwal Literacki „Preteksty”. Jedną z propozycji festiwalu był II Konkurs Poetycki „Niektórzy lubią poezję”. Wzięli w nim udział nasi uczniowie, zdobywając wiele nagród. Laureatką konkursu została Sandra Cieślewicz (kl. 2e) zajmując I miejsce. Miejsce II zajęli ex aequo Nikolas Mikołajewski (kl. 3a) oraz Pola Machińska (kl.1c). Ponadto wyróżnienie uzyskał Dorian Kwacz (kl.1c).

Serdecznie gratulujemy!

środa, 21.10.2015, 00:27 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 16.10.2015 wraz ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie organizowaliśmy Mistrzostwa Powiatu w pływaniu Drużynowym. Na linii startu pojawiły się cztery zespoły: II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie, III Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie i I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie. W skład każdego zespołu wchodziło 10 osób, piątka dziewcząt i pięciu chłopców. I Liceum było godnie reprezentowane przez następujących uczniów: Natalia Frydrychowicz 2b, Anastazja Chrzan 2b, Natalia Szymańska 2a, Zuzanna Jung 3i, Sylwia Stypa 1i, Bartosz Dyc 3e, Piotr Skupiński 3b, Wojciech Mikołajczak 2c, Aleksander Nijak 2c i Daniel Załęski 2a. Wszystkie reprezentacje pokazały bardzo dobry poziom pływacki i po zaciętej walce II Liceum uzyskało najlepszy czas i pierwsze miejsce, I Liceum z czasem 5:57:28 wywalczyło drugie miejsce, na kolejnej pozycji uplasowało się III Liceum Ogólnokształcące a czwarte miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Dwa pierwsze zespoły awansowały do finałów wojewódzkich, które odbędą się na Termach Maltańskich w Poznaniu.

poniedziałek, 19.10.2015, 23:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

19 października br. zostały zorganizowane w szkole prawybory parlamentarne w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. W tym ogólnopolskim projekcie wzięło udział ok.1500 szkół z całej Polski. Nasza szkoła uczestniczy w akcji „Młodzi głosują” już po raz drugi. Tym razem wszyscy uczniowie (zarówno niepełnoletni jak i pełnoletni) mieli możliwość głosowania na partie polityczne 11 komitetów wyborczych zarejestrowanych w Wielkopolsce. Warunkiem uzyskania karty do głosowania i oddania głosu było okazanie legitymacji szkolnej. W komisji wyborczej pracowały uczennice klasy 3i. Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza odpieczętowała urnę wyborczą , policzyła głosy i ustaliła wyniki głosowania , które prezentują się następująco:

1. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 58 głosów ( 13, 81 %)
2. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 72 głosów ( 17, 14 %)
3. Komitet Wyborczy Partia Razem - 10 głosów (2, 38%)
4. Komitet Wyborczy KORWIN - 101 głosów ( 24,05 %)
5. Komitet Wyborczy PSL - 9 głosów ( 2, 14 %)
6. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - 19 głosów ( 4, 52 %)
7. Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz 15"- 87 głosów ( 20,71%)
8. Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru - 17 głosów ( 4, 05%)
9. Komitet Wyborczy JOW Bezpartyjni - 4 głosy ( 0, 95 %)
10.Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi - 17 głosów ( 4, 05 %)
11. Komitet Wyborczy Samoobrona - 3 głosy (0,72%)

Głosy nieważne - 23 ( 5, 48%)
W głosowaniu wzięło udział 420 uczniów na 541 uprawnionych.
Frekwencja - 77, 63 %
Udział w szkolnej symulacji wyborów parlamentarnych służył pobudzeniu aktywności obywatelskiej uczniów. Uświadomił uczniom jakie jest znaczenie wyborów w demokratycznym państwie oraz jaka jest waga każdego oddanego głosu.

Ewa Mundt

poniedziałek, 19.10.2015, 23:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie jak co rok był organizatorem akcji „Sprzątanie Świata”, która w tym roku przebiegała pod nazwą „WYPRAWA POPRAWA” .
W piątek 16 października uczniowie klasy 2 i wraz z p. prof. Januszem Zawadzkim wyruszyli do Lasu Miejskiego. Zadaniem grupy było oczyszczenie lasu ze śmieci.
Okazało się, że niektórzy mieszkańcy Gniezna lub okolic w ogóle nie dbają o środowisko naturalne. Spacerowaliśmy po lesie, podziwialiśmy jego piękno i zbieraliśmy śmieci - dowody pobytu bezmyślnych ludzi. Znaleźliśmy tam wiele dziwnych rzeczy, m. in. zderzak samochodowy. Efektem naszej pracy było kilkanaście worków odpadów. Na zakończenie udaliśmy się do Leśnego Ośrodka Edukacyjno - Ekologicznego „Poligon”, gdzie zebrały się grupy uczniów z innych gnieźnieńskich szkół. Podziękowaniem za pracę okazał się smaczny posiłek. Mamy nadzieję, że chociaż przez jakiś czas w lesie będzie czyściej, choć mamy świadomość, że takie akcje trzeba będzie powtarzać.

M. Sikora kl. 2i



Strona 69 z 76«««69707172»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.