I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
wtorek, 27.10.2015, 22:16 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Piotr Stefański, dziennikarz i producent TVN 24 i wiceszef poznańskiego oddziału tej stacji był gościem czytelni I Liceum. Spotkanie odbyło się w ramach „Akademii Sukcesu”. To cykl spotkań z osobami, które odniosły znaczący sukces w swoim zawodzie, a ich doświadczenia mogą posłużyć innym, którzy chcieliby pójść w przyszłości w podobnym kierunku.
Piotr Stefański jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Zaczynał jako dziennikarz sportowy w Radiu św. Wojciech w Gnieźnie, na bazie którego powstał potem gnieźnieński oddział ogólnopolskiej sieci Radia Plus. Wkrótce potem trafił do TV Puls w Warszawie. Tam pracował jako prezenter wiadomości. Zawsze pociągała go jednak praca reportera, dlatego na stałe związany jest z poznańskim oddziałem TVN 24, dla którego przygotowuje relacje głównie z wydarzeń sportowych, ale nie tylko. Jest też wiceszefem oddziału.
Podczas spotkania w czytelni Piotr Stefański mówił o początkach swojej pracy. Przekonywał młodzież, że zawsze warto podążać za swoimi marzeniami i nie można zrażać się trudnościami. Opowiadał, też o kulisach zawodu, pracy reportera i producenta telewizyjnego. Zaprezentował krótkie filmy, których jest autorem i chętnie odpowiadał na pytania młodzieży.

Joanna Gronikowska


poniedziałek, 26.10.2015, 22:28 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 26 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbył się Dzień Języków. Kolejna odsłona tego festynu językowego pokazała zaangażowanie młodzieży w organizację wydarzeń, które pomagają w zrozumieniu idei nauki języków obcych. Nieodłącznym elementem wydarzenia jest pogłębianie wiedzy na temat prezentowanych państw - dowiadujemy się wiele na temat ich zwyczajów, kultury i tradycji.
Jedną z najbardziej obleganych form poznania krajów, których języków się uczymy, jest kuchnia charakterystyczna dla każdego z nich. Mieliśmy możliwość skosztować kuchni hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i amerykańskiej. Przepisy, według których sporządzono dania będą dostępne w Eko-Orliku, szkolnej gazetce ekologicznej. W ten sposób uczniowie angażują się w promocję zdrowej żywności. Oprawa wizualna festynu w postaci tematycznych stoisk i plakatów była bardzo dobrze wykonana - na pierwszy rzut oka widać było, w jakiej części świata się znaleźliśmy. Pomagał w tym także fakt, że sami uczniowie przebrani w stroje dobrane do narodowości, którą reprezentowali, przypominali nam o tym na każdym kroku. Nie należy zapominać także o muzyce, która towarzyszyła nam przy stoiskach. Wachlarz dźwięków był szeroki - od hiszpańskich gitar po rosyjskie bałałajki.
Oprócz powyższych atrakcji mogliśmy poszerzyć swoje zdolności językowe dzięki quizom w danym języku czy idiomom obecnym na plakatach.
Podsumowując, dzięki działaniu całej społeczności szkolnej udało się zrobić coś, co poszerza horyzonty młodzieży i zachęca do rozwoju umiejętności lingwistycznych - bardzo przydatnych na rynku pracy w dzisiejszych czasach.

Mikołaj Krzysiek kl. 2i

poniedziałek, 26.10.2015, 22:25 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

We wtorek 20.10.2015r. klasa 2G razem z klasą 2F oraz z paniami profesor Małgorzatą Król-Kasprzak oraz Elżbietą Urbańską udały się do Torunia w ramach wyjazdu edukacyjnego. Wyjazd ten miał na celu ugruntowanie naszej obecnej wiedzy z zakresu fizyki i astronomii i jej pogłębienie. W miejscowości Piwnice pod Toruniem zobaczyliśmy jeden z największych w Europie radioteleskopów, a także najsłynniejszy teleskop optyczny na świecie. Następnie w Toruniu odwiedziliśmy Młyn Wiedzy, w którym braliśmy udział w eksperymentach z zakresu fizyki. Z kolei w planetarium obejrzeliśmy interesujący, astronomiczny seans pt. „W poszukiwaniu życia”. Ostatnim punktem programu wycieczki był „czas wolny”, który oczywiście przeznaczyliśmy na dokonanie zakupu pysznych, toruńskich pierników. Z wyjazdu do Torunia zapamiętaliśmy kilka ciekawostek, m.in. fakt, iż astronom podczas badań Wszechświata w większym stopniu posługuje się zmysłem słuchu, odbierając wszelkie dzięki dochodzące z kosmosu, niż wzroku. Mamy nadzieję, że nie jest to nasz ostatni wyjazd edukacyjny, ponieważ poznawanie świata w sposób praktyczny: poprzez ogląd, doświadczenia i działanie pozwala nam go lepiej poznać i pozostawia o wiele trwalszy ślad w naszych umysłach.

Kamil Żurawski kl.2G

poniedziałek, 26.10.2015, 22:18 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W dniach 14-16 października klasy 3b i 3g wraz z Paniami Profesor Król-Kasprzak i Urbańską wybrały się na wycieczkę do Małopolski. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Krakowa i zapoznanie się z jego kulturą oraz zobaczenie obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Brzezince. Pierwszy dzień był poświęcony na zapoznanie się z obozami zagłady Auschwitz-Birkenau, w których w tragiczny sposób żywot straciły miliony osób. Mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach byli przetrzymywani, gdzie karani i jak wyglądało ich życie – najczęściej bardzo krótkie – na terenie nazistowskich obozów. Drugiego dnia od rana do wieczora zwiedzaliśmy stolicę Małopolski. Każdy z nas mógł zobaczyć dzielnicę Kazimierz, która dawniej była centrum kultury żydowskiej przeplatającej się z chrześcijańską, zrobić sobie zdjęcie z rzeźbą Smoka Wawelskiego, obejrzeć dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, piękny krakowski rynek wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim oraz znajdujące się pod rynkiem nowoczesne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym w interesujący sposób mogliśmy poznać życie sprzed wieków w tymże mieście. Trzeciego dnia wycieczki przez kilka godzin każdy z nas mógł wyszaleć się w Parku Rozrywki „Energylandia”, który znajduje się w miejscowości Zator. Kiepska pogoda nikomu nie zepsuła zabawy. Atrakcje oferowane przez „Energylandię” niektórych mogły przerażać wielkością czy prędkością przejazdu, ale z pewnością dostarczyły adrenaliny. Każdy znalazł coś na swoje możliwości. Do Gniezna wróciliśmy późnym wieczorem – szczęśliwi, ale i zmęczeni. Pomimo nieciekawej aury pogodowej z pewnością będziemy wspominać tę wycieczkę w sposób pozytywny.

Karolina Hoffmann, 3b

niedziela, 25.10.2015, 21:43 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 22 października odbyło się ostatnie spotkanie projektowe "Skarby przeszłości". Tym razem zwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie. Naszą grupę reprezentowały: Kasia Klimkiewicz, Wiktoria Trzosek z kl.2B oraz Monika Malerowicz z klasy 3B.
Kierownik Archiwum - pan Marek Szczepaniak opowiedział o zasobach archiwum oraz zaprezentował różne rodzaje dokumentów. Uczniowie mogli obejrzeć, m.in.: mapy, dokumenty życia społecznego i kulturalnego, czasopisma i gazety. Poznali pojęcia: akta, poszyt, mikrofilm, digitalizacja. Uczestnicy projektu obejrzeli księgi: narodzin, zgonów, zawarcia małżeństw.
Gromadzone w archiwum dokumenty nie dotyczą bezpośrenio początków naszej państwowości, ale są doskonałym źródłem wiedzy dla genealogów (także amatorów), badaczy historii Gniezna i Wielkopolski.
W drugiej części spotkania młodzież zmierzyła się z redagowaniem i adresowaniem pisma urzędowego według zasad obowiązujących w XIX wieku. To czasy, kiedy pism nie wysyłano w kopertach ze znaczkiem, tylko trzeba było je odpowiednio złożyć i opieczętować.
Po instrukcji, jak należy złożyć kartkę papieru, przystąpili do redagowania pisma. Nie było to takie łatwe, gdyż należało posługiwać się neogotykiem. Zbyt mało czasu nie pozwoliło na zredagowanie pisma w całości. Kolejnym etapem było przygotowanie go do „wysłania” i zaadresowanie po niemiecku.
Na koniec wizyty uczniowie zwiedzili magazyny, poznali warunki w jakich przechowuje się dokumenty oraz dowiedzieli się, że akta mierzy się w metrach.

Renata Frasz


Strona 68 z 76«««68697071»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.