I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
poniedziałek, 19.10.2015, 23:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Ponad 70 wykonawców – wokalistów, zespołów i chórów wzięło udział w pierwszym Przeglądzie Piosenki Religijnej, który odbył się 15 października w naszym liceum. W konkursie wystąpili uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gniezna i miejscowości sąsiednich.

Cały przegląd zorganizowany został z inicjatywy księży katechetów uczących w I Liceum im. Bolesława Chrobrego. Pomysł spotkał się nie tylko z akceptacją dyrekcji, ale i z entuzjastycznym odbiorem młodzieży i miał na celu prezentacje talentu muzycznego tych, którzy na co dzień dzielą się nim tylko w swoich środowiskach. Nad całością czuwało jury złożone z profesjonalnej komisji. Wszyscy zwycięzcy z radością przyjęli zarówno puchary, jak i słowa pochwały. Niewykluczone, że przegląd będzie kontynuowany w roku przyszłym i na trwałe wpisze się w kalendarz imprez gnieźnieńskiego „Pomnika". Pierwsze miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły z klasy 2i: Karolina Artymowicz, Mikołaj Krzysiek i Mikołaj Zacholski. Patronat nad uroczystością objął Ks Abp Wojciech Polak – Prymas Polski oraz Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego p. Beata Tarczyńska. Serdeczne podziękowania kierujemy dla wszystkich sponsorów, którzy włączyli się do akcji wspierającej naszą uroczystość.

poniedziałek, 19.10.2015, 23:29 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

14 października cała społeczność Szesnastki zgromadziła się w auli naszego liceum, aby wspólnie świętować Dzień Nauczyciela. Zaszczycili nas swoją obecnością nauczyciele-seniorzy ( wśród nich długoletni Dyrektor Szkoły pani Bożena Politowicz), Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego pani Beata Tarczyńska, członek zarządu Rady Powiatu pan Robert Gaweł, rodzice oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów. Pani Dyrektor Bogusława Młodzikowska złożyła wszystkim profesorom najlepsze życzenia, podkreślając fakt współodpowiedzialności nauczycieli za kształtowanie uczniowskich charakterów, inspirowanie i zachęcanie młodzieży do rozwijania własnych zainteresowań i pasji poznawczych. Przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego Dawid Ptak w ciepłych słowach podkreślił rangę zawodu nauczyciela, życząc wszystkim profesorom zdrowia oraz sukcesów zawodowych. Uroczystościom oficjalnym towarzyszył żartobliwy program artystyczny przygotowany przez uczniów klas 2e, 3e, 2c. Tegoroczne obchody Dnia Edukacji promowała „Złota Reguła Nauczyciela: oświecać czasem, inspirować często, zachęcać zawsze”. Relację z uroczystości można obejrzeć na antenie TV Gniezno i lokalnych portalach internetowych.

poniedziałek, 19.10.2015, 23:26 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

12 października br. w Teatrze im. Aleksandra Fredry odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego PWSZ w Gnieźnie. Zostaliśmy zaproszeni (klasy: 2i, 3i) na wykład wybitnego językoznawcy Pana Profesora Jana Miodka. Poczuliśmy się prawie jak studenci mogąc wziąć udział w tej uroczystości.
Pan Profesor odniósł się najpierw do etymologii nazwy naszego miasta, jednak zasadniczy temat wykładu dotyczył zmian w leksyce oraz stylu współczesnej polszczyzny. To jak technika wpływa na język jest fascynujące i na pewno starsze pokolenie odczuwa te zmiany dotkliwiej niż my. Dla nas zresetowanie po stresującym dniu jest już normą językową . Trzeba jednak stosować się, jak napominają nasi nauczyciele, do klasycznej zasady decorum, czyli odpowiedni język do okoliczności.

sobota, 17.10.2015, 18:25 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W październiku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Książnicy. Jak zawsze mieliśmy dużo do opowiadania. Pierwszą omawianą książką było „Ciało obce” amerykańskiego autora Robina Cooka. Thriller opowiada o tym, jak Jennifer Hernandez, studentka medycyny ma właśnie rozpocząć praktykę na oddziale chirurgii, gdy jej świat rozpada się na kawałki. Dziewczyna dowiaduje się z telewizji, że jej ukochana babcia właśnie zmarła w szpitalu w Nowym Delhi po nieskomplikowanej operacji wymiany stawu biodrowego. Jennifer jest zaszokowana faktem, iż babcia w tajemnicy zdecydowała się na podróż do Indii. Aby zbadać sprawę, osobiście Jennifer wyrusza do Indii. Tymczasem pojawiają się doniesienia o kolejnych niewyjaśnionych zgonach. Jennifer prosi o pomoc doktor Laurie Montgomery i jej męża Jacka Stapletona. Przybywa ofiar i pytań bez odpowiedzi, lecz trójka Amerykanów uparcie dąży do odkrycia złowrogiego, wielowarstwowego spisku na skalę światową...
Kolejną książką była powieść fantastyczna pt. „Honor złodzieja” Douglasa Hulicka. Powieść mało znana, ale jakże ciekawa. Ildrekka to niebezpieczne miasto. Jeśli brakuje ci sprytu i przezorności, marny twój los. Na szczęście Drothe nie musi się tym martwić. Od wielu, wielu lat jest członkiem Kamratów, zna na wylot każdy najciemniejszy zaułek miasta, a złodzieje i mordercy to jego codzienne towarzystwo. Pracując jako informator dla szefa przestępczej organizacji, Drothe natrafia na ślad śmiercionośnej intrygi. Ten, kto wejdzie w posiadanie prastarej magicznej księgi, zawładnie światem…
Omówiliśmy również wiele innych książek, m.in. „Nie oddam dzieci” Katarzyny Michalak, „Morderstwo w Orient Expressie” Agaty Christie, „Zostań, jeśli kochasz” Gayle’a Formana, „Biblia umarłych” Toma Knoxa, „Najpiękniejsze kobiety z obrazów” Małgorzaty Czyńskiej. Przyjrzeliśmy się bliżej nagrodzonej Nagrodą Nike książce Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”.
Atmosfera naszego spotkania była jak zawsze cudowna, moglibyśmy w ten sposób dyskutować i opowiadać całą noc. Z utęsknieniem czekamy na kolejne spotkanie, oraz serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszego grona książkożerców.

Joanna Szewczyk kl. 3b

środa, 14.10.2015, 22:42 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Dnia 30.09.2015 roku reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie wzięła udział Mistrzostwach Rejonu Poznań Wschód w lekkoatletyce, które odbyły się na stadionie Olimpii w Poznaniu. Wśród licznych startujących znaczące sukcesy odniosła trójka naszych uczniów, który w fenomenalny sposób pokonali rywali i uzyskując bardzo dobre wyniki awansowali do finałów wojewódzkich, które odbędą się 7 października. Aleksandra Piasecka na dystansie 200m uzyskała wynik 0,28,33 i z pierwszej pozycji awansowała do dalszej rywalizacji, Patrycja Bruch z czasem 2,32,52 jako druga wbiegła na linie mety w rywalizacji na 800m kobiet, zaś Jakub Duszyński z czasem 4,40,15 wywalczył trzecie miejsce i awans do dalszej walki w biegu na 1500m. Pozostali uczniowie którzy walczyli niczym lwy poprawili wyniki życiowe jednak nie zdołali awansować do dalszych lekkoatletycznych zmagań.
Skład reprezentacji szkoły :
• Piasecka Aleksandra 3b - 200m, sztafeta szwedzka 400m
• Nowaczyk Zofia 3i- 200m
• Smarzyńska Joanna 3a - 400m, sztafeta szwedzka 300m
• Krawczyk Karolina 2g - 400m, sztafeta szwedzka 100m
• Cierzniak Sylwai 3a – skok w dal, sztafeta szwedzka 200m
• Bruch Patrycja 3b – 800m
• Zeidler Adrianna 3a – 800m
• Bartoszak Paulina 3c – 1500m
• Gorczyńska Zuzanna – 3d – 1500m
• Śmiegocki Robert – 3g – 100m, pchnięcie kula, sztafeta 4x100
• Łisiecki Mateusz 2g – 100m, sztafeta szwedzka 200m
• Śliwiński Eryk – 2c - 200m , sztafeta 4x100
• Dyc Bartosz – 3e – 200m, sztafeta szwedzka 100m
• Mikołajewski Nikolas – 3a – 400m , sztafeta 4x100
• Nijak Aleksander - 2c – 800m
• Duszyński Jakub – 2c – 1500m
• Nędzyk Jakub – 3g – 3000m
• Skupiński Piotr – 2b – 200m, sztafeta szwedzka 400m
• Gawrecki Bartosz – 3e – pchnięcie kulą, sztafeta szwedzka 300m
• Załęski Daniel – 2a – sztafeta 4x100


Strona 70 z 76«««70717273»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.