I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 06.12.2009, 08:10

ogólnie | hymn | patron | sztandar | sala tradycji

Jednym z ważnych symboli szkoły jest sztandar. Posiadająca długą historię Alma Mater Gnesnesis posiada pochodzący z 1921 roku sztandar historyczny. Sztandar ten, zanim dotrwał do naszych czasów był świadkiem tragicznych wydarzeń. W czasie II wojny światowej woźni szkoły - Walenty Koteras i Władysław Drela przechowali tę bezcenną pamiątkę. Dzięki ich ofiarności, sztandar do dzisiejszego dnia towarzyszy uroczystościom szkolnym i państwowym

Sztandar I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie wykonany jest w barwie
amarantowo-białej. Pośrodku umieszczone jest godło - orzeł piastowski. Po lewej stronie widoczny jest wizerunek Adama Mickiewicza z datami 1795-1918. Wokół tych elementów znajduje się napis "Na pamiqtkę wskrzeszonej Polski - Gymnazjum Gnieźnieńskie ". Umieszczone na sztandarze nawiązują do bogatej historii narodu polskiego - historii, której uczestnikami stali się również nauczyciele, uczniowie i absolwenci liceum.

Obecnie historyczny sztandar I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przechowywany jest w Izbie Tradycji. Uroczystościom szkolnym towarzyszy wykonana w 2008 roku replika sztandaru. Znajduje się ona na codzień w jednej z gablot, zdobiących szkolny korytarz.

W chwili obecnej w większości uroczystości uczestniczy

kopia oryginalnego sztandaru widoczna poniżej.

Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.