I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
wersja polska wersja angielska / english wersja niemiecka / deutsch wersja francuska / francois

słowo wstępne

Strona archiwalna

Zapraszamy na nową stronę: link


aktualności
środa, 21.12.2016, 23:41 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Miłośnicy poezji i dobrej literatury spotkali się w czytelni I LO by powspominać Stanisława Barańczaka. Okazją stała się 2. rocznica jego śmierci. Poeta zostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek twórczy, z którego czerpią kolejne pokolenia.
Stanisław Barańczak to poeta, krytyk literacki, eseista i najwybitniejszy w drugiej połowie XX w. tłumacz na język polski. W czasach PRL mocno zaangażował się w działalność c opozycyjną. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych z wykładami o literaturze. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego jego powrót do kraju okazał się niemożliwy. Pozostał tam aż do śmierci. Na wydziale Harvard University w Cambridge wykładał literaturę polską.
Podczas spotkania Irmina Kosmala, szefowa Kuźni Literackiej przybliżyła sylwetkę poety, a także scharakteryzowała jego twórczość. Był także czas na delektowanie się słowem. Gośćmi spotkania byli m.in. Dawid Jung, redaktor naczelny Zeszytów Literackich, Andrzej Malicki, aktor Teatru Aleksandra Fredry, oraz poeta Jerzy Kałwak.
Spotkanie było kolejnym wydarzeniem ramach „Rocznicowych Czytań”, które od października ubiegłego roku odbywają się w „Czytelni na piętrze”. Wymyśliła je gorzowska poetka Beata Patrycja Klary. Czytania odbywają się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, ale także poza jej granicami.

J. Gronikowska

poniedziałek, 19.12.2016, 22:22 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W piątkowe południe - 16. grudnia b.r. w bibliotece szkolnej zapanowała atmosfera niczym na dworze cesarza Nerona. Uczennice i uczniowie z klasy 1i2 i 2i ubrani w białe zwiewne tuniki stworzyli klimat starożytnego Rzymu.
Okazją do świętowania był fakt iż, upływający 2016 rok był Rokiem Henryka Sienkiewicza. Podkreślono, iż 15 listopada obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci pisarza, a 10. grudnia minęło 111 lat od wręczenia pierwszej polskiej Literackiej Nagrody Nobla. Zaprezentowano krótką prezentację o życiu i twórczości Noblisty, a także fotorelację z wyjazdu do niedalekiego Rzymu, gdzie 3. września odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis". Punktem kulminacyjnym było czytanie dwunastu fragmentów „Quo vadis", które rozpoczęła Pani Agata Klinger.
Klimat dopełniała stosowna scenografia i subtelna muzyka sącząca się w tle.

Renata Frasz

poniedziałek, 19.12.2016, 22:06 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

Julia Muszyńska z kl. 2fg zdobyła wyróżnienie w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „FarBoBajanie”. Konkurs był częścią projektu „Baśni bajanie – ze słowiańskiej duszy” organizowanego przez Fundację Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR. Wojewódzki Konkurs Plastyczny „FarBoBajanie” skierowany był do uczniów wszystkich typów szkół. Uczestników poproszono o ilustrację wybranej słowiańskiej baśni lub postaci. Liczyły się talent, kreatywność i wyobraźnia. Jury podkreśliło wysoki poziom nadesłanych prac plastycznych, zastosowanie różnorodnej techniki oraz przemyślane podejście do tematyki konkursu. Praca naszej uczennicy zostanie wystawiona na wernisażu w Galerii Fundacji ARS w Poznaniu.

Gratulujemy!

niedziela, 18.12.2016, 21:36 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb

W środę 7 grudnia 2016 roku odbył się szkolny etap XLVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego.
Do rozwiązywania zadań konkursowych przystąpiło ośmioro uczniów. Test obejmował 9 zadań sprawdzających umiejętności leksykalno-gramatyczne, na rozwiązanie których uczestnicy mieli maksymalnie 90 minut.
Najlepiej z 'łamigłówakmi' języka rosyjskiego poradzili sobie: Siergiej Doroszenko z klasy 3b, na drugim miejscu uplasował się Karol Łukomski z klasy 1b, a na trzecim Filip Nyka z klasy 3c. GRATULUJEMY.
W styczniu okaże się czy cała trójka zakwalifikuje się do etapu wojewódzkiego.

Dorota Waraczewska

sobota, 17.12.2016, 22:19 • Joanna Aleksiewicz-Zdeb


Strona 6 z 76«««6789»»»
Copyright © 2005-2008 I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie
Autorzy: Filip Pawlak, Szymon Rzepka, Maciej Sypniewski.